Rusya Merkez Bankası: İşsizlik yıl sonuna yüzde 6,5’e çıkar

158

Rusya Merkez Bankası Başkanı Elvira Nabiullina 2015 sonunda işsizlik oranlarının yüzde 5,6’dan yüzde 6,5 seviyesine çıkmasını beklediklerini açıkladı.

Basına değerlendirmede bulunan Nabiullina, “Mevcut ekonomik durgunluk nedeni ile işsizlik oranlarında artış bekleniyor. Biz yıl sonu itibari ile işsizlik oranlarının yüzde 6,5 seviyesine çıkacağını öngörüyoruz.” dedi.

Rusya Merkez Bankası’na göre ekonomik toparlanma ile birlikte işsizlik oranları da yeniden azalmaya başlayacak. Nabiullina, “2018’de yeniden yüzde 5,6-5,8 oranlarına dönülebilir.” bilgisini verdi.

Rusya Federal İstatistik Servisi işsizlik oranlarının Mart ayında yüzde 5,4’e gerilediğini açıklamıştı. Mart ayında işsiz sayısı Şubat ayına göre 205 bin daha azalarak 4 milyon 24 bine düştü.

Rusya’da Mart ayında kayıtlı işsiz sayısı da 941 bine düştü. Bu rakam bir önceki aya göre yüzde 1,3 geriledi. Geçen yılın Mart ayına göre de yüzde 13,1 daha az.

Rusya’da Mart sonu itibari ile aktif ekonomik nüfus 75,1 milyon. Toplam nüfusun yüzde 52’sine denk geliyor.

Rusya Merkez Bankası ekonomik büyümeye katkı amacı ile faiz oranlarını 100 baz puan indirerek yüzde 11,5’e çekti. Nabiullina, ekonomik büyümenin önünde talep daralması ve yatırımların azalmasını iki temel sorun olarak görüyor.