Sberbank’tan Üçüncü Havalimanı’na 500 milyon Euro’luk kredi

313

Rusya’nın en büyük bankası Sberbank, Türkiye’nin en büyük havalimanı olacak İstanbul’un Üçüncü Havalimanı’na 500 milyon Euro’luk kredi verilmesi ile ilgili mutabakat zabtını imzaladı. Sberbank, Türkiye yatırımı DenizBank aracılığı ile İGA Havalimanı İşletmesi A.Ş.’ye finansmanı sağlayacak.

St.Petersburg’da gerçekleşen Uluslar arası Ekonomik Forum (SPIEF 2015) çerçevesinde sağlanan mutabakatı Sberbank adına Sberbank Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Sergey Gorkov, İGA Havalimanı İşletmesi A.Ş. adına da Mehmet Cengiz, Nihat Özdemir ve Cemal Kalyoncu imzaladı.

Üçüncü Havalimanı ile ilgili yaklaşık 6,6 milyar Euro’luk planlanan yatırımın 2,3 milyar Euro’luk kısmı konsorsiyum üyesi beş şirketin koyacağı öz kaynaktan karşılanacak. 4,3 milyar Euro’luk kısmı ise proje finansmanı şeklinde sağlanacak. Sberbank’ın Türkiye yatırımı DenizBank da bu projede 500 milyon Euro’luk finansmanla, kredi desteği sağlayan 7-8 bankadan biri olacak.

Sberbank’ın sağlayacağı 500 milyon Euro’luk kredi 16 yılı kapsıyor. Bu rakamın 30 milyon Euro’luk kısmı işletme sermayesi kredisi şeklinde olacak.

resim tanımı girin

Anlaşma ile ilgili değerlendirmede bulunan Gorkov, “Dünyanın en büyük havalimanı inşaatının yapımı ve işletmesinde finans desteği sağlamaktan memnunuz. Proje tamamlandıktan sonra yıllık 150 milyon yolcu kapasitesinin olması planlanıyor. Biz önde olan Türk şirketleri ile işbirliğimizi geliştirmeye devam edeceğiz.” dedi.

Sberbank, TAV Airports Başkan ve CEO’su Sani Şener’le de bir mutabakat zaptı imzaladı. Sberbank, DenizBank aracılığı ile TAV Bodrum Havalimanı, TAV İstanbul Atatürk Havalimanı ve TAV İzmir Adnan Menderes Havalimanı’na finansman desteği sağlayacak.