RTİB, Çuvaşistan’la işbirliği anlaşması imzaladı

133

Çuvaşistan Başkanı Sayın Mihail İgnatyev'in özel daveti üzerine, Çuvaşistan'ın Başkenti Çeboksarı'da düzenlenen VIII. Çeboksarı Ekonomi Formuna, RTİB 15 üyesi ile katılım gösterdi.

RTİB Yönetim Kurulu Başkanı Naki Karaaslan Ekonomi Formu’nda yapmış olduğu konuşmada “Çuvaşistan ile gönül bağlarımız var. Çuvaş Cumhuriyeti ile Türkiye arasında ticaret hacmi 4,5 milyon dolar. Biz ticaret hacmini yukarı çıkarmak için buradayız.” dedi. Karaaslan, Çuvaşistan’ın vergi ve arazi temininde yatırımcılara avantaj sağladığını belirtti.

Çuvaşistan Başkan’ı İgnatyev, RTİB i Çuvaşistan’da görmekten duyduğu memnuniyeti dile getirerek, Türk yatırımcıları Çuvaşistan’da yatırım yapmaya davet etti. Türk yatırımcılara kapısının her zaman açık olduğunu belirterek, her türlü destek ve teşvike hazır olduğunu söyledi.

VIII. Çeboksarı Ekonomi Formun’da RTİB ile Çuvaşistan Cumhuriyeti arasında ikili işbirliği anlaşması imzalandı. RTİB’i temsilen Genel Sekreter Vladimir SOLOTSİNSKİY ve Çuvaşistan Cumhuriyet’ini temsilen Başbakan İvan Borisoviç MOTORİN işbirliği anlaşmasına imza attı.

İşbirliği anlaşması ile Türkiye ve Çuvaşistan arasında ki ekonomik, ticari, teknolojik ve kültürel alanlarda işbirliğinin geliştirmesini, bölgeye yapılacak olan mal ve hizmet ticaretinin artırılmasını amaçlıyor.