Ukrayna indirimi yeterli bulmadı, Rusya vanaları kapattı

127

Rusya’nın dev enerji şirketi Gazprom, ön ödeme yapmaması nedeni ile Ukrayna’nın vanalarını kapattı. Rusya’nın üçüncü çeyrekte bin metreküp için 247 dolar teklifini Ukrayna reddetti. Kiev’in “ön ödemeli anlaşma” çerçevesinde ön ödeme yapmaması üzerine Gazprom da doğalgaz sevkiyatını durdurdu.

Gazprom Başkanı Aleksey Miller, Ukrayna vanalarını kapattıklarını, Kiev ön ödeme yapıncaya kadar herhangi bir sevkiyat olmayacağını söyledi. Miller, “Temmuz ayı için Ukrayna ön ödeme yapmadı. 1 Temmuz saat 10.00 itibari ile vanaları kapattık. Herhangi bir ön ödeme olmadan Gazprom doğalgaz sevkiyatına başlamayacak…” dedi.

Ukrayna Enerji Bakanı Volodimir Demçişin hükümetin Gazprom’un bin metreküp içinde 247 dolarlık teklifini reddettiğini açıklamıştı. Rusya, Viyana’da Avrupa Birliği temsilcileri ile birlikte yapılan üçlü görüşmede Ukrayna’ya teklif etmişti.

Ukrayna Rusya doğalgazına yılın ilk 6 ayında olduğu gibi yüzde 30 indirimli ödeme yapmak istiyor. Kiev ortalamada bin metreküp için 100 dolar indirim talep ediyor.

Rusya, Ukrayna’ya bin metreküp için 247 dolar olarak önerilen fiyatın küresel piyasa fiyatlarının altında olduğunu savunuyor. Rusya ilk yarıda 100 dolar olan indirimi, üçüncü çeyrekte 40 dolara çekti.

Rusya’dan alımı azaltan Kiev, AB ülkelerinden doğalgaz alımı yapıyor. 2015’in ilk 6 ayında Kiev, Rusya’dan yüzde 73,4 daha az doğalgaz alımı yaptı. Ukrayna’nın Gazprom’dan doğalgaz alımı yılın ilk yarısında 3,7 milyar metreküpte kaldı.