Rusya küçüldü, Dalgakıran ihracatı yüzde 8 artırdı

473

Türkiye GSYİH'sinin yüzde 2,4'ünü üreten ve geçen yıl 14,7 milyar dolarlık ihracat yapan makineciler, coğrafi avantajını da kullanarak Rusya pazarında büyümesini sürdürüyor.

Makine ve Aksamları İhracatçıları Birliği Başkanı Adnan Dalgakıran, üretim kalitesi ve verimliliğini artırmayı hedefleyen Rusya için gerekli makineleri sağlayacak en yakın ortağın Türkiye olduğunu söyledi.

Türkiye GSYİH'sinin yüzde 2,4'ünü üreten ve geçen yıl 14,7 milyar dolarlık ihracat yapan makineciler, coğrafi avantajını da kullanarak Rusya pazarında büyümesini sürdürüyor. Makineciler bir yandan da bu ay Rusya'da düzenlenecek olan ve Global Connection'ın medya sponsoru olduğu Innoprom Fuarı'na ilk kez katılmaya hazırlanıyor. Türkiye'nin uluslararası medya kuruluşu Global Connection, Makine Tanıtım Grubu'nun stratejik liderliğinde Komsomolskaya Pravda ve Kommersant'a birer ek hazırladı.

Bugün Pravda ve Kommersant gazetelerinde yayınlanan söz konusu ek'e konuşan Orta Anadolu İhracatçı Birlikleri Makine ve Aksamları İhracatçıları Birliği Başkanı Adnan Dalgakıran, üretim kalitesi ve verimliliğini artırmayı hedefleyen Rusya için gerekli makineleri sağlayacak en yakın ortağın Türkiye olduğunu söyledi. Rusya'ya en fazla makine ihracatını Çin'in yaptığını belirten Dalgakıran, Rusya'ya makine satan yabancı firmaların bu ülkede yatırım yaptığına işaret ederek, Türk firmalarının da burada temsilcilikleri olması gerektiğini belirtti.

Rusya'ya makine satan ülkeler arasında Türkiye'nin şu anda 16'ncı sırada olduğunu kaydeden Dalgakıran, “Hedefimiz ilk 5'e girmek. Bu hedefe doğru ilerliyoruz. Rusya'nın 2014 yılı makine ithalatı yüzde 10 azaldı, ancak bu dönemde bizim bu ülkeye makine ihracatımız yüzde 8 artış gösterdi. Önümüzdeki dönemde Rusya'nın özellikle gümrük mevzuatında alacağını düşündüğümüz kolaylaştırıcı önlemlerle iki ülke ticaretinde olumlu gelişmeler yaşanacak.” dedi.

Rusya'nın son dönemde üretime yönelik teknoloji yatırımlarına ağırlık verdiğini belirten Dalgakıran, “Bu kapsamda Rusya, üretim için gerekli makineleri ithal ederek, üretim tesislerinin niteliği ve niceliğini artıracak. Bu da en yakınındaki Türk makine sektörü ile işbirliği yapılarak sağlanabilir. Bu işbirliği iki taraf için de kazanç sağlayacaktır.” diye konuştu.