RUTİD Komi Cumhuriyetiyle işbirliği anlaşması imzaladı

256

Rus Türk İşadamları Derneği (RUTİD), Rusya Federasyonuna bağlı Özerk Komi Cumhuriyeti ile işbirliği anlaşması imzaladı.

Rusya’nın St. Petersburg şehrindeki Leningrad Ticaret Odasında gerçekleştirilen törende anlaşmayı RUTİD adına St. Petersburg Temsilcisi Yasin Kürşad Demiralp, Komi Cumhuriyeti adına ise, St. Petersburg Temsilcisi Yardımcısı Oleg Belyakov imzaladı.

Leningrad Ticaret Odası desteğiyle gerçekleştirilen imza töreninde konuşan Belyakov, RUTİD’le gerçekleştirilen anlaşmadan duyduğu memnuniyeti dile getirdi. RUTİD’le uzun bir dönem süren işbirlikleri olduğunu ifade eden Belyakov; “Kısa bir süre önce Antalya’da Türk işadamlarıyla bir araya geldik. Bu toplantı çok başarılı geçmişti. Ben Türk şirketlerini Komi Cumhuriyetine yatırım yapmaları için davet ediyorum.” çağrısı yaptı.

Komi Cumhuriyeti ile iki yıldan beri işbirliği yaptıkları bilgisini veren RUTİD St. Petersburg temsilcisi Demiralp, “Bunu yazılı haline getirdiğimiz için memnuniyet duyuyoruz. Biz Komi Cumhuriyeti’nde Türk işadamları için çok büyük yatırım fırsatları olduğunu düşünüyoruz. Bu yüzden Türk ve Rus işadamlarını bir araya getirmek için çalışmalarımıza devam edeceğiz.” dedi.

Ural Dağları'nın batısında yer alan Komi Cumhuriyeti topraklarının %70'i ormanlarla kaplı. Kömür, petrol (akaryakıt), doğal gaz, elmas, altın gibi madenler ve yeraltı kaynakları bakımından oldukça zengin olan bölgede orman ürünleri işletmeciliği oldukça gelişmiş durumda.