Rusya enerji bakanı: Kontrat iptali Türk Akımı’nı etkilemez

119

Rusya Enerji Bakanı Aleksandr Novak, İtalyan enerji şirketi Saipem’le Güney Akım’ın inşaatı ile ilgili sözleşmenin iptalinin teknik bir konu olduğunu, Türk Akımı’nı etkilemeyeceğini söyledi.

Türkiye ile görüşmeleri sürdürdüklerini ifade eden Novak, “Proje uygulanmaya devam edecek. Hükümetler arası anlaşma çerçevesinde Türk ortaklarımızla çalışıyoruz. Bu Gazprom ve ticari şirketler arasında çözülen teknik bir konu.” dedi.

Sözleşmenin feshinin Türk Akımı’nın inşaatını etkileyip etkilemeyeceği ile ilgili soruya yanıt veren Novak, “Tarihler belirlenmedi. Biz en hızlı ve en iyi seviyede çalışıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Avrupa’ya doğalgaz sevkiyatında Ukrayna’yı by-pass ederek ulaşmak isteyen Rusya, Güney Akım’ın ilk hattını yapacak İtalyan Saipem S.p.A şirketi ile sözleşmesini feshetti.

Gazprom'dan yapılan açıklamada, "South Stream Transport şirketi bugün, Güney Akım projesi çerçevesinde açık deniz boru hattını oluşturacak hatlardan ilkinin yapımına ilişkin 2014 yılında imzalanan sözleşmeyi feshettiğini Saipem S.p.A. şirketine iletti." bilgisi paylaşıldı.

Açıklamada, Türk Akımı projesine ilişkin çalışmaların ve ticari konuların anlaşmaya bağlanamaması bu kararı zaruri hale getirdiği belirtildi. Projeye ilişkin diğer çalışmalar devam ederken, South Stream Transport şirketi yakında Türk Akımı boru hattını oluşturacak hatlardan ilkinin inşası için olası üstlenicilerle görüşmelere başlayacak.

Saipem Türk Akımı’na dönüştürülen Güney Akım’ın ilk hattı ile ilgili çalışmalara Haziran ayında başlaması planlanıyordu. Türk Akımı’nın Rusya’dan çıkış noktası Anapa kenti, Türkiye’den karaya çıkış noktası Kıyıköy olacak. Hattan ilk doğalgaz sevkiyatının Aralık 2016’da başlaması planlanıyor.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Aralık 2014’de Türkiye’ye yaptığı ziyarette Türk Akımı ile ilgili çerçeve anlaşma imzalanmıştı.