Rusya inovasyon ve teknoloji fuarına hazırlanıyor

138

Açık inovasyonlar 2015’ forumu Moskova’da Milli Ekonomik Başarılar Sergisi (VDNH) olarak bilinen fuar merkezinde düzenlenecek.

Rusya’da en büyük teknolojik girişimcilik ve inovasyon geliştirme sorunları konulu etkinlik ve her yıl düzenlenen ‘Açık İnovasyonlar’ forumu 28 Ekim – 1 Kasım tarihlerinde Moskova’da dördüncü kez yapılacak. ‘Açık inovasyonlar 2015’ forumunda 5 günlük uluslararası meslek kongresi ve herkese açık ‘Teknolojiler şovu’ ilk kez yapılacak.

Rusya Başbakan Yardımcısı Arkadiy Dvorkoviç’in önderliğinde forumun ve fuarın kavramını belirleyen forumun organizasyon komitesi düzenlendi. Organizasyon komitesi çıkış formatında forumun gelecek alanı olan VDNH Sergi Merkezinin 75. Pavyonunda gerçekleştirildi. Dvorkoviç ve Organizasyon komitesinin temsilcileri toplantının ardından etkinliğin düzenlendiği alanı gezdi.

5 konuda 5 günlük forum

‘Teknolojik devrimin eğilimlerinin eşiğinde adam’ konulu forum, her biri insanın teknolojik devrimin etkisiyle değişen verimlilik, yaşam, eğitim, sağlık ve eğlence başta olmak üzere 5 ayrı konuda 5 gün boyunca sürecek.

Yenilenmiş ‘Açık inovasyonlar’, küresel teknolojik kongrelere özgü sunumun kamu görüşmeler, tartışmalar, sunumlar, konferanslar, ustalık sınıfları, workshop’lar ve pitch’ler gibi renkli interaktif formatları ve bilginin tartışmasına önem veren ‘kravatsız’ forum olarak biliniyor.

Forumun devam edeceği 5 gün içerisinde toplantı salonu kilit konuşmacıların sunumlarını yapacakları alan olarak çalışacak. Organizatörler, sırasında teknolojik dünyanın liderlerinin önde gelen öğrencilere ve Moskova’da ve Rusya’nın bölgelerinde bulunan okulların öğrencilerine yeni teknolojik gerçeklikte başarılı gelişim için gereken fikirlerini ve becerilerini verecekleri gençlik programına özel önem veriliyor. Her gün 3-4 bin kişi mesleki çıkarlarına göre kongre merkezini ziyaret etmesi bekleniyor.

Teknoloji şovuna dönüşecek

Fuar, Moskova’daki sonbaharın kültür ve eğlence hayatında önemli bir olay olup ziyaretçilere küresel teknolojik devrimin yeni malzemeler, enerji ve yapay zekadan ulaşım teknolojiler, robotik ve oyun endüstrisine kadar kilit eğilimlerini erişilebilir bir biçimde sunacak. ‘Teknolojiler Şovu’nun’ en büyük küresel şirketler ve startup company gibi yaklaşık 200 katılımcısı, teknolojik çözümlerini sunacak.

Rusya Başbakan Yardımcısı Dvorkoviç ‘Forum bu yıl ilk kez gerçekten açık hale gelecek. Özel akreditasyon almadan her isteyen bilet alıp fuarı ziyaret edebilecek. Etkinlik, Ekim ayında Moskova hayatında özel bir şey ve bilgisayar oyunlarından ciddi tıbbi eliştirmelere ve robotiğe kadar farklı alanlarda inovasyonlarla uğraşan herkesin görüşebileceği yer olacak. Umarız ki, bu yıl düzenlenen forum uluslararası inovasyon hayatında gerçek bir olay olacak. İlginç konuşmacılar, tecrübe teatisi ve inovasyon faaliyetinde karar verici olan uzmanların katılması söz konusu. Foruma gayri resmi ‘kravatsız’ alan statüsünün verilmesi, ileriye iyi bir adımdır.” dedi.

‘Açık İnovasyonlar’ forumu Rusya hükümetinin kararına göre 2012 yılından itibaren her yıl Moskova’da düzenlenir. Moskova hükümeti, Rus Nano Teknoloji (Rosnano) şirketi, Rus girişim şirketi, Skolkovo fonu, Vneşekonombank ve Küçük İşletmelerin Bilim ve Teknik Alanlarında Geliştirme Vakfı forumun eş organizatörleridir. Forumun operatörü, St. Peterburg Uluslararası Ekonomi Forumu Vakfı. Önceki yıllarda foruma Rusya Başbakanı, bir çok ülkeden başbakan ve siyasi isimler, küresel şirketlerin temsilcileri ve diğer Rus iş adamları katıldı.

open in