Rusya: Moskova ve Ankara Türk Akımı sözleşmesiyle ilgili çalışmaya devam ediyor

52

Rusya Enerji Bakanı Aleksandr Novak, Türk Akımı doğalgaz boru hattı projesi ile ilgili görüşmelerin sona ermediğini açıkladı.

Moskova’da gazetecilerin sorusu üzerine Rus Bakan, “Rusya ve Türkiye Türk Akımı ile ilgili hükümetler arası sözleşme konusunda çalışmaya devam ediyor. Söz konusu proje ile ilgili Rusya ve Türkiye arasında görüşmelerin durdurulması hususunda bizde hiç bir resmi bir açıklama yok...Çalışmaya devam ediyoruz.” dedi.

Rus Bakan Novak, Rusya doğalgaz kurumu Gazprom ve BOTAŞ arasında doğalgaz indirimi anlaşmasına da değinerek, “Bu anlaşmaya göre, Rus doğalgaz indirimi yüzde 10,25.” şeklinde konuştu. Dün Türkiye Enerji Bakanlığı'ndan bir kaynağın Türk Akımı’nın durdurulması ile ilgili iddiaları Rus basınında geniş yer almıştı.

Kremlin: Türkiye'de hükümetin kurulmasını sabırla bekliyoruz

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Basın Sözcüsü Dmtri Peskov, Türk Akımı doğalgaz boru hattı projesinin gerçekleşmesi için yeni Türkiye hükümetinin kurulmasını sabırla beklediklerini söyledi.

Moskova’da gazetecilerin konuyla ilgili sorularını yanıtlayan Kremlin sözcüsü Peskov, “Kuşkusuz ki, Türk Akımı gibi projelerin gerçekleşmesi için Türkiye’de hükümetin kurulması ile ilgili sürecin sona ermesi lazım. Biz çok sabırla bekliyoruz. Fakat bu konuda yeni bir şeyler henüz yok.” dedi.

Peskov, Türk Akımı’nın Putin ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan arasında da ele alınacağını sözlerine ekleyerek, “Proje bu yılın sonbaharında Rusya ve Türkiye liderlerinin katılımıyla yapılacak ÜDİK ( Üst Düzey İşbirliği Konseyi) toplantısında ele alınacak. Sayın Putin ve Sayın Erdoğan son telefon görüşmesinde toplantının yeri ve zamanı konusunda ek mutabakat sağlanması hususunda anlaşmıştı.” şeklinde bilgi verdi.

Türkiye'nin Moskova Büyükelçisi Ümit Yardım, Rus basınına yaptığı açıklamada, Türk Akımı ile ilgili görüşmelerin durdurulmadığını belirtti. 24 Temmuz’da Rusya Başbakanı Dmitri Medvedev, kurulacak yeni Türkiye hükümetiyle Türk Akımı konusunda hükümetler arası sözleşmeyi imzalayacaklarına inandıklarını söylemişti.