Rus Lada Kasım'da Türkiye'de

627

Rusya'nın en büyük otomotiv şirketi olan Avtovaz firması tarafından üretilen Lada, 2012'den beri yine Rus markası olan Gaz Ticari Araçlar'ın Türkiye'de üretimi ve satışını gerçekleştiren Mersa Otomotiv ile distribütörlük anlaşması imzaladı.

Anlaşma gereğince, Lada modellerinden Granta, Kalina ve Niva Urban kasım ayından itibaren Türkiye'de satışa sunulacak. Bunu 2016 yılında ise Vesta ve XRay modelleri izleyecek. Türkiye'de Gaz markasını üretici ve distribütör olarak temsil eden şirket, Lada ile beraber 2016'da 40 yetkili satıcı ve 50 yetkili servisle hizmet vermeyi planlıyor.

Euro 6 normlarına uygun benzinli ve dizel motorlarıyla tüketiciyle buluşacak olan Lada modellerinde standart ABS, BAS, ESC güvenlik özellikleri bulunuyor. Ayrıca otomatik şanzıman seçeneği, yağmur sensörü, far sensörü, ısıtmalı koltuk gibi konfor özelliklerine de sahip.

Gaz Ticari Araçlar Türkiye'nin yanı sıra Lada Türkiye'nin de genel müdürlüğü görevini de üstlenecek Cengiz Tiryakioğlu, iki Rus markasını temsil etmenin bir sinerji oluşturacağını söyleyerek “Lada 90'lı yıllarda Türkiye'de en çok satılan otomobil markaları arasındaydı. Rusya'da da pazar payı şu anda yüzde 20 civarında. Lada, mevcut modelleriyle 2016 yılından itibaren Avrupa'nın pek çok ülkesinde de satışa sunulacak.

Mersa Otomotiv olarak güçlenecek ve büyüyecek olan altyapımız ve hizmet ağımız sayesinde müşterilerimiz Lada'yı tercih ettiklerinde satış-servis konusunda hiçbir sorun yaşamayacaklar. Mersa Otomotiv, binek ve ticari araçta sunacağı geniş ürün yelpazesi ile şimdi daha çok müşteriye ulaşacaktır.” açıklamasında bulundu.