Rusya sahte “Türkiye” sertifikalı 3 ton meyveyi imha etti

105

Rusya Tarım Kontrol Servisi (Rosselhoznadzor), Rusya’ya getirilen ve üzerlerinde “Türkiye üretimi” yazan sahte belgeli 3 ton meyveyi sınırda imha etti.

Cihan Haber Ajansı’na (Cihan) konuşan Rosselhoznadzor Başkanı Danışmanı Aleksey Alekseyenko, Ukrayna sınırındaki Voronej bölgesinde 3 ton meyvenin Türkiye’de üretildiğini gösteren sahte belgelerden dolayı imha edildiğini ifade etti.

Alekseyenko,"Voronej bölgesinde 500 kilogram şeftali, 700 kilogram elma ve 1,5 ton nektarini inceledik. Ürünlerin üzerinde Türkiye’den getirildiği yazıyordu. Bir firma için gönderilmişti. Fakat araştırma yaptık. Türkiye’den getirilmediğini tespit ettik. Dolayısıyla ürünlerin imha edilmesine karar verdik.” dedi.

Rosselhoznadzor üst düzey yetkilisi, geçen hafta da sınırda üzerinde sahte belgeli yaklaşık 100 ton Türk gıda ürününün imha edildiğine işaret etti.

Daha önce Cihan’a konuşan Alekseyenko, Türk meslektaşlarını işbirliğine davet ederek, “Türk meslektaşlarımıza da sahte belgeler ile ilgili gereken inceleme ve araştırmanın yapılması ve bu yönde çalışmaların artırılması isteğinde bulunuyoruz. Rusya olarak Türkiye’de gıda ürünleri ile ilgili sertifika sağlayan ve onaylayan kurumlarla işbirliğimiz olduğu için bu tür sahte belgeleri ortaya çıkarabiliyoruz. Bu konuda yapılan çalışmalar ve işbirliğimizin artırılması ikili ekonomi ilişkilerinin yararına olacağını düşünüyoruz.” şeklinde uyarmıştı. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in’nın kararıyla 6 Ağustos’tan itibaren Rusya Federasyonu’na sokulmaya çalışılan ambargo uygulanan ülkelerden gelen yasaklı ürünler sınır kapılarında imha ediliyor.

Ukrayna krizi nedeniyle 25 Haziran’da Avrupa Birliği’nin Rusya’ya yönelik yaptırımları 6 ay süre ile uzatmasının ardından, Rusya hükümeti de tepki olarak Batılı ülkelere uyguladığı gıda ambargosunu 1 yıl daha uzatmıştı.