Rusya’nın en zengin kadını Baturina; ilk 50’nin 7 milyar doları var

204

Forbes dergisinin Rusya yayınına göre, Moskova eski belediye başkanı Yuri Lujkov’un eşi Yelena Baturina 1 milyar dolarlık serveti ile Rusya’nın en zengin kadını oldu.

İlk 50’nin yayınlandığı listede Baturina 2010’a göre mal varlığını 1,9 milyar dolar eritmiş olsa da ilk sırada yer almayı sürdürüyor.

Baturina’nın (52) Rusya Başbakanı Dmitri Medvedev’in eşi Svetlana Medvedeva ile anlaşamadığı, eşinin görevden ayrılmasında da bu durumun etkili olduğunu iddia ediyor. Forbes’a konuşan Baturina, “Her zaman Medvedeva’dan kaçmaya çalışırım…” dedi.

Forbes’a göre ilk 50 kadının mal varlığı 7 milyar doları aşıyor.

Rusya’nın en zengini metal devi Vladimir Potanin’in mal varlığı ise 15,4 milyar dolar.

Rusya’nın ikinci zengin kadını 550 milyon dolarlık serveti ile Natalya Lutsenko. Lutsenko tarım sektöründe faaliyet gösteren Sodruzhestvo adlı şirketini eşi ile birlikte yönetiyor.

Tataristan’da faaliyette gösteren TAIF enerji şirketinin direktör yardımcısı Guzeliya Safina 430 milyon dolarlık mal varlığı ile Rusya’nın üçüncü en zengin kadını.

Rusya’nın tenis oyuncusu Mariya Şarapova ise 240 milyon dolarlık mal varlığı ile ilk 50’ye sekizinci sıradan giren tek sporcu kadın oldu.