Türkiye’den Rusya’ya ihracat Ağustos ayında yüzde 38 geriledi

65

Ukrayna krizi, yaptırımlar ve petrol fiyatlarının düşmesi nedeni ile ekonomik durgunluğun yaşandığı Rusya’ya Türkiye’den ihracat Ağustos ayında yüzde 38 azalarak 310 milyon dolara düştü. İlk sekiz ayda Rusya’ya ihracat 2,4 milyar dolarda kalırken, yıl sonu rakamının 4 milyar doların da gerisinde kalmasından endişe ediliyor.

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Ağustos ayı ile ilgili verileri açıkladı. Buna göre Türkiye’nin toplam ihracatı bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 4,9 azalarak 10 milyar 482 milyon dolar olarak gerçekleşti.

Türkiye’nin ilk sekiz ayda toplam ihracatı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 8,9 gerileyerek 95 milyar dolara düştü.

Türkiye’nin en çok ihracat kaybı yaşadığı ülkelerin başında Rusya geliyor. Türkiye’den Rusya’ya ihracat Ağustos ayında 310 milyon dolara geriledi. Bu rakam geçen yılın aynı döneminden yüzde 38 daha az.

İlk sekiz aylık dönemde Rusya’ya ihracat ise 2 milyar 489 milyon dolar olarak gerçekleşti. Geçen yılın aynı döneminde Rusya’ya ihracat 4 milyar 49 milyonu bulurken, yıllık bazda da 6 milyar 57 milyon dolar olarak gerçekleşmişti.

Türkiye’den Rusya’ya ihracat 2012’de 6 milyar 748 milyon doları bulurken, 2013’de 7 milyar 96 milyon dolara yükselmişti.

Rusya ile 100 milyar dolar ticaret hayal oldu

Türkiye, Rusya’nın Batılı ülkelerden gıda alımını durdurduğu bir dönemde oluşan fırsatları değerlendiremedi. TIR kota sorununda ilerleme sağlanamaması, beyaz ette kota sorununun aşılamaması, süt ürünlerinde izinlerin gecikmesi ve yeterli teşvik olmaması nedeni ile rekabet gücünün zayıflaması, Rusya gümrük denetimlerinde yaşanan sorunlar ve ikili ticari ilişkilerde engellerin aşılmasına yönelik çalışmaların durma noktasına gelmesi gibi bir dizi sorun Türkiye’den Rusya’ya ihracatı olumsuz etkiliyor.

İki ülke arasında 2008’de 38 milyar doları bulan toplam ticaret hacmi 2014’de 32 milyar dolara gerilerken, 2015 sonunda toplam ticaret hacminin 25 milyar dolarda kalmasından endişe ediliyor.

Dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Kremlin’de Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’le, Ocak 2010’da yaptığı görüşmede açıkladığı 5 yılda 100 milyar dolar toplam ticaret hacmi hedefi ise imkansız hale geldi. Türkiye ihracatçısı şimdi o günlerde ulaşılan rakamları yeniden yakalayabilmenin imkanlarını arıyor.