Kiev, Rus gazının parasını G7’nin ödemesini istedi

155

İç savaş ve ekonomik kriz nedeni ile zor günler yaşayan Ukrayna, Rusya’dan kış döneminde alacağı doğalgazın parasını G7 ülkelerinin ödemesini istedi.

TASS’a açıklamada bulunan kaynak, “Ankara’da G7 ülkeleri Maliye Bakanları ayrı toplantı yaptı. Ukrayna Maliye Bakanı Natalya Jaresko kış döneminde Rusya’dan alacakları doğalgazın parasını G7’nin ödemesini istedi.” dedi.

Henüz bir arar alınmadığını açıklayan kaynak, Jaresko’nun Ankara’da G7 Maliye Bakanları ile bir araya geldiğini söyledi.

Rusya, Ukrayna ve Avrupa Komisyonu temsilcileri Rusya’nın bin metreküp doğalgaz için 100 dolar indirim yaptığı sürenin sonu olan 30 Haziran tarihinden önce gerçekleşmişti.

Rusya’nın üçüncü çeyrek için yeni indirim telifinde bulunmasına rağmen Rusya’nın enerji şirketi Gazprom’la Ukrayna enerji şirketi Naftogaz arasında anlaşma sağlanamadı. Kiev de Rusya’dan alımı tamamı ile durdurdu.

Ukrayna’nın Rusya’dan doğalgaz alabilmesi için ön ödeme yapması gerekiyor. Ağustos ayında Kiev, kış aylarında doğalgaz alımı yapabilmek için dışardan borç talebinde bulunmuştu.