Rus Alfa, Turkcell'in yönetimini devralmak istiyor

115

Rus Alfa Telecom, Turkcell'in dolaylı kontrolünün Çukurova Grubu'ndan devralınması için Rekabet Kurumu'na başvurdu.

Türkiye'nin önde gelen GSM operatörlerinden Turkcell'in ortaklarından Rekabet Kurumu'na kafa karıştıran bir başvuru yapıldı. Rekabet Kurumu'nun sitesinde yapılan başvurunun içeriği ile ilgili şu ifadeler yer aldı: "Turkcell İletişim Hizmetleri A.Ş’nin (TKC) dolaylı kontrolünün Alfa Telecom Turkey Limited (“ATTL”) tarafından Çukurova Grubu’ndan devralınması işlemi."

Peki bu başvuru ne anlama geliyor? Eğer Rus Alfa, Turkcell İletişim Hizmetleri AŞ'nin kontrolünü alırsa bu Turkcell'de çoğunluğun Rusların eline geçeceği anlamına geliyor. Ancak başvurunun bir "el sıkışma" sonrası mı yoksa olası bir "el skışma" ihtimali öncesi mi yapıldığı şu aşamada bilinmiyor.

Turkcell'in Rus ortağı Alfa, 17 Mart'ta Turkcell'in yüzde 13.76'sını yöneten Çukurova Telecom Holdings'teki Çukurova Holding payları için Ziraat Bankası ve Çukurova'ya 2.8 milyar dolarlık teklifte bulunmuştu.

Turkcell'in yüzde 14.02'si TeliaSonera'ya, yüzde 0.05'i Çukurova Holding'e, yüzde 51'i Turkcell Holding'e ait. Şirketin yüzde 34.93'ü de halka açık. Turkcell'e hakim Turkcell Holding'in yüzde 52.9'u Cukurova Telecom Holdings'in yüzde 47.1'i de TeliaSonera'nın. Yani CTH, dolaylı olarak Turkcell'e hakim durumda. 2005 yılında finansman anlaşması nedeniyle kurulan CTH'de Çukurova'nın yüzde 51, Alfa'nın yüzde 49 payı bulunuyor.

Çukurova Grubu, Rus Alfa’ya olan 1.604 milyar dolarlık kredi borcunu Ziraat Bankası’ndan kullandığı kredi ile ödemiş, bu kredi karşılığında da CTH'nin Turkcell İletişim’deki yüzde 13.76'lık dolaylı payı Ziraat Bankası’na teminat olarak verilmişti.

İşte Rus Alfa, kendisine Turkcell'in kontrolünü sağlayacak bu hisseler için Borsa'daki değerin iki katına denk gelen 2.8 milyar dolarlık teklifte bulunmuştu.