AB, Rusya yaptırımlarını 6 ay daha uzattı

96

Avrupa Birliği (AB), Rusya ve doğu Ukrayna’dan 37 kurum ve 149 ismin yer aldığı “kara listeye” uyguladığı yaptırımları 15 Mart’a kadar uzattı.

AB Konseyi’nden yapılan açıklamada Ukrayna’nın egemenliği, toprak bütünlüğü, birliği ve bağımsızlığına yönelik faaliyetlerde bulunan 37 kurum ve 149 isimle ilgili 15 Eylül’de dolan yaptırımların, 15 Mart 2016’ya kadar uzatıldığı belirtildi.

İlk listede yer alan 150 kişiden birinin yaşamını yitirmesi nedeni ile liste 149’a geriledi.

Listede Ukrayna’nın ayrılıkçı bölgeleri Donetsk ve Lugansk’tan askeri ve siyasi kurumlar da yer alıyor. Yaptırım çerçevesinde Avrupalı iş adamlarının kara listede yer alan kurum ve isimlerle irtibatlarına izin verilmiyor.

Moskova, Ukrayna krizi nedeni ile uygulanan yaptırımların ters yönde etki edeceğini savunuyor. Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov yaptığı açıklamada yaptırımlar yolu ile sürdürülen çatışmanın bir çıkmaz sokak olduğunu ifade etmişti.

ABD de ay başında, İran, Çin ve Suriye ile olan silah ticareti ilişkilerinin Amerikan yasalarına aykırı olduğu gerekçesi ile Rus devletine ait silah ihracatı şirketi ‘Rosoboronexport’, uçak üretim şirketi “MIG”, askeri sanayi kuruluşu “NPO” ve “KATOD”u yaptırım listesine almıştı.