Detsche Bank, Rusya'da küçülme kararı aldı

85

Deutsche Bank, Rusya'daki operasyonlanını kapatmaya hazırlanıyor.

Kaynaklar, Deutsche Bank'ın global işlem bankacılığı bölümü dışındaki tüm Rusya faaliyetlerine son vereceğini ifade ediyorlar.

Deutsche Bank'ın Moskova bölümünün başkanı hafta sonu görevinden istifa etmişti.

Şirketin sözcüsü konuyla ilgili kendisine Reuters'ın sorduğu soruları yanıtlamaktan kaçındı.

Alman banka devi Deutsche Bank'un küçülme planları kapsamında bazı ülkelerdeki operasyonları kapatma ve üst düzey yönetimde işten çıkarmalara gitmeyi gözden geçirdiği belirtildi.

Wall Street Journal'ın haberine göre, yeni CEO'su John Cryan liderliğindeki banka maliyetlerini kısmak, kârlılığı artırmak ve yaşanan regülasyon sıkıntılarından toparlanmak için bir dizi stratejik değişikliğe gitmeye hazırlanıyor.

Konuya yakın kaynaklar, bu planlar kapsamında, Deutsche Bank'ın Rus ticaret ve yatırım bankacılığı faaliyetlerini sonlandırabileceğini söyledi. Almanya'nın en büyük bankası Deutsche Bank Rusya'da kara para aklama suçlamalarıyla karşı karşıya kalmış ve hakkında pek çok soruşturma açılmıştı.

Öte yandan, küçülme kapsamında kıdemli yöneticilerin pozisyonlarının da gözden geçirileceği belirtildi.

Cryan göreve başladığı 1 Temmuz tarihinde çalışanlarına gönderdiği notta, bankanın finansal performansını geliştirme çabaları çerçevesinde "faaliyetlerinin kapsamını daraltacağını" ve "talep ettikleri standartlarla yönetilmeyen" işlerin kapatılabileceğini söylemişti.