“Rusya önümüzdeki yıllarda tarım ürünü ihraç edecek seviyeye gelebilir"

165

Türkiye Moskova Büyükelçiliği Ekonomi Müşaviri Samih Güven, Rus Türk İşadamları Birliği’nin (RTİB) düzenlediği seminerde Rusya ekonomisinde yaşanan son gelişmeleri değerlendirdi. Rusya ekonomisinin genel yapısı, dünyadaki konumu, güçlü yanları ve yapısal sorunları hakkında bilgiler veren Güven, yaşanan son gelişmelerin bunlar üzerine etkileri ve Türkiye’nin beklentilerini anlattı. Seminerde Türkiye – Rusya ekonomik ilişkilerinde son dönemde ki gelişmeler ele alındı.

Rusya’nın dünyanın en büyük ekonomilerinde biri olduğunu kaydeden Güven, Rusya’nın 2013'de 2,1 trilyon dolar gayri safi milli hasıla ile dünyada sekizinci sırada olduğunu, ancak 2014'de 1,8 trilyon dolarla 10'uncu sıraya gerilediğini söyledi. 2015'de rublede yaşanan değer kaybının dolar bazında Gayri safi milli hasılaya (GSMH) olumsuz etkileri olduğunu ifade eden Güven, bu rakamlarda düşüşler olabileceğini belirterek, “Türkiye’de 17. Sıradayken 18. sıraya geriledi. Rusya’da ekonomi küçüleceği için ve rubledeki değer kaybı da devam edeceği için önümüzdeki sene bu sıralamalarda değişiklikler olması bekleniyor.” bilgisini paylaştı.

Rusya’da 21 milyon yoksulluk sınırının altında

Yoksulluk göstergelerinde de Rusya’nın son on yılda büyük başarılar sağladığını söyleyen Güven, “Ancak yine krizden dolayı artış var. Son rakamlara göre 21 milyon kişi yoksulluk sınırının altında gözüküyor. Yüzde 14-15 yoksul nüfus var.” dedi.

Yatırım alanında bu dönemde popüler olan tarım konusuna da değinen Güven, son dönemde atılan adımlara bakıldığı zaman tarım alanında bir potansiyel olduğunu belirtti. Güven, “Önümüzdeki 5-10 yıl içerisinde muz ve hurma dışında her şeyi üretebileceklerini söylüyorlar. 20 sene sonra Ruslar bize tarım ürünü satarsa şaşırmayalım, böyle bir potansiyel var.” yorumunda bulundu.

Tasarruflar yatırıma dönüşmüyor

Sanayi, ihracat ve rezervlere bakılacak olursa da, Rusya’da sanayi katma değerinin az olmadığı, yaklaşık yüzde 36 seviyelerinde olduğu belirtiliyor. Güven, “Rusya’nın ihracat potansiyeli de yüksek seviyelerde, %28 gözüküyor. Bunun büyük bölümü enerji. Rusya, yüksek tasarrufu olan bir ülke. Türkiye ile kıyasladığımız zaman bizim tasarruf oranımız çok yetersiz. Bizim tasarruf oranımız yüzde 13 civarlarında. Ancak Rusya’da da tasarrufların finansal sitem aracılığıyla yatırımlara aktarılması ve doğru kanalize edilmesi gibi sorunları var daha çok.” dedi.

Madencilik, taş ocakçılığı, imalat, toptan ve perakende sektörünün de önemli getiri sağlayan sektörler olduğunu ifade eden Güven, “Ticaret sektörü çok güçlü Rusya’da, yaklaşık %18 katkısı var gelirlere. Gayrimenkul sektörünün de GSMH’ye katkısı büyük, yaklaşık yüzde 12’lik bir artı sağlıyor. Tarımda ki katkının da önümüzdeki dönemde artmasını bekliyoruz.” dedi.