“Türkiye ve Rusya değişimle büyümeyi yakalayabilir”

232

Türkiye Moskova Büyükelçiliği Ekonomi Müşaviri Samih Güven, Rus Türk İşadamları Birliği’nin (RTİB) düzenlediği seminerde Rusya ekonomisinde yaşanan son gelişmeleri değerlendirdi. Ukrayna krizi ve yaptırımlarla ilgili konuşan Güven, “Türkiye - Rusya arası 2015’in Ocak-Temmuz dönemini geçen yılla kıyasladığımız zaman Türkiye’nin Rusya’ya olan ihracatında % 40 azalma var. Ancak Rusya’nın genel ithalatında % 40’lık bir düşüş oldu. Mesela Çin’den ithalat da çok azaldı.” özeleştirisinde bulundu.

Rusya’ya ihracatta azalma oldu

Türkiye’nin Rusya’ya ihracatının bu dönemde başarılı olmadığına değinen Güven, “Mal bazında baktığımız zaman Rusya’ya ana ihraçlarımız arasında en çok motorlu taşıtlar, kazanlar, makinalar, plastikler, elektrikli makinalar, sebze-meyve var. Makine ve motorlu kara taşıtları ihracatında ciddi düşüşler var. Motorlu kara taşıtları bu dönemde % 70 azalmış. Elektrikli makine ve cihazlar da % 62 oranında azalmış. Kazanlar ve makinalar %47 oranında azalmış. Çok önemli başlıklarda ciddi azalma söz konusu. Tek artış meyvelerde yaşanıyor, % 26 civarlarında. Sebze de bir artış yok, hatta domates de gerileme var. Yani Türkiye’nin ihracat performansı açısından çok parlak gitmemiş.” dedi.

Turizmde yüzde 25 azalma var

İki ülke arasında Turizm alanında da ilk altı ayda % 24-25 oranında azalma olduğunu da hatırlatan Ekonomi Müşaviri, “Türkiye’den Rusya’ya gelen turist sayısı çok değil ama Türkiye ilk üçte. Rusya’ya en çok Çin’den Almanya’dan ve Türkiye’den turist geliyor. 2015’in ilk altı ayında yaklaşık 69 bin kişi gelmiş. Rusya’nın diğer ülkelerle de vizeyi kaldırma çabaları var. Ama şunu görüyoruz ki, Türkiye 2010’da vizeyi kaldırdıktan sonra Türkiye’den gelen turist sayısında çok büyük bir sıçrama yok.” değerlendirmesinde bulundu.

Yatırımlarda trend aşağı doğru

Türk müteahhitlerin Rusya’da inşaat alanında yaptığı çalışmalara değinen Güven, “Bugüne kadar 52 milyar dolarlık iş hacmi gerçekleştiği belirtiliyor. Ama 2014’de biraz daha düştü, 2013’de 5,8 milyar dolar, 2014’de 3,4 milyar dolar. Muhtemelen 2015’de daha da düşecek. Ayrıca iki ülkenin karşılıklı olarak 10 milyar dolarlık yatırımı olduğu söyleniyor. Bunların ölçümü ne kadar sağlıklı bilmiyoruz ama. Yatırım eğiliminde de azalma var.” bilgisini paylaştı.