Türk deniz ürünleri Rusya'ya çıkarma yaptı

158

Su Ürünleri Tanıtım Grubu (STG), Türkiye'nin önemli ihracat pazarlarından Rusya'da Türk su ürünlerini tanıttı.

Ege İhracatçı Birlikleri'nden yapılan açıklamaya göre, STG, Rusya'da bu yıl 24'üncüsü düzenlenen ve 72 ülkeden bin 500'ün üzerinde katılımcının yer aldığı "World Food Moscow Gıda Fuarı"na katılım sağlayarak Türk su ürünlerini tanıttı.

Rusya ve çevre ülkelerden çok sayıda ziyaretçinin gezdiği fuarda, STG standına gelen yaklaşık 3 bin ziyaretçiye, şef aşçı Hüseyin Çamor'un sunumlarıyla yaklaşık 200 kilogram levrek, çipura ve diğer su ürünleri pişirilerek ikram edildi.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Su Ürünleri Tanıtım Grubu Başkanı Melih İşliel, Rusya'da yaşanan devalüasyonun etkisiyle ülkenin ithalatında bir yavaşlama görülse de tüketimin arttığı sonbahar aylarında, döviz kurunun da istikrar kazanmasıyla yeniden canlılığın yakalanacağını gözlemlediklerini belirtti.

'RUS HALKININ GÜVENİYLE GURUR DUYUYORUZ'

İşliel, "Rusya Federasyonu'na ihracatımız 2014 yılında 56 milyon dolar olarak gerçekleşti ve bir önceki yıla göre artış yaşandı. Kurlarda yaşanan sorun ortadan kalkarsa 2015 yılını da artışla kapatacağımıza inanıyoruz. Rus halkının ürünlerimize gösterdiği güven ile gurur duyuyoruz " ifadelerini kullandı.