Deutsche Bank, Rusya'yı terk ediyor

123

Almanya’nın en büyük özel bankalarından Deutsche Bank, Rusya’daki kurumsal bankacılık ve menkul kıymetler faaliyetlerini sona erdireceğini açıkladı.

Yapılan açıklamada, kapatma kararının karmaşıklığı, ücretleri, riskleri ve sermaye tüketimini azaltmak amacıyla alındığı bildirildi. Rusya kurumsal finansman ve piyasa faaliyetlerini ise bankanın uluslararası merkezlerinden yöneteceğini bildiren açıklamada banka, müşterilerine Rusya menkul kıymetler pazarında üçüncü taraf Rus şirketleri üzerinden fiyat sunmaya ve çekirdek Rus müşterilerine hizmet vermeye devam edeceğini aktardı.

İşlemlerin sene sonuna kadar büyük ölçüde tamamlanması bekleniyor. Gelecek aylarda ise müşteri hizmetlerini düzenli aktarımını sağlamak için bir uygulama planı devreye konuldu.

Rusya pazarında 134 senelik geçmişi bulunan Deutsche Bank'ın adı geçtiğimiz aylarda yaklaşık 6 milyar dolarlık kara para aklama olayına karışmıştı. Bankanın yeni üst yönetici John Cryan ise tasarruf ve karlılığı arttırma hedefi çerçevesinde yaklaşık 23 bin çalışanı işten çıkarmayı hedeflediği iddia edilmişti.