Rusya Küresel Rekabet Endeksi’nde 45. sıraya yükseldi

69

Rusya, her yıl Dünya Ekonomik Forumu tarafından yayınlanan Küresel Rekabet Endeksi’nde 53. sıradan 45. sıraya yükseldi. Kurumsal gelişim endeksinde 140 ülke arasında 100. sırada yer alan Rusya, finansal pazar gelişim endeksinde ise 95. sırada yer aldı.

Küresel Rekabet Endeksi’nden yapılan açıklamaya göre Rusya’nın genel toplamda ilerleme kat etmesindeki en büyük faktörün satın alma gücü paritesindeki revizyon olduğu belirtildi. Rusya’nın gayri safi yurt içi hasılası 2,55 trilyon dolardan 3,56 trilyon dolara yükseldi ve bu rakamlarla Rusya dünyada altıncı sırada yer aldı.

Yapılan açıklamada Rusya’nın rekabet endeksindeki yükselişine, Türkiye gibi bazı ülkelerdeki ekonomik durumun kötüye gitmesinin dolaylı yoldan yardımcı olduğu belirtildi. Diğer yandan Rusya hükümetinin çabaları sayesinde piyasalardaki işleyişin artmasının da endeksteki yükselişine yardımcı olduğu bildirildi.

Küresel Rekabet Endeksi’nde ilk sırada 7 yıldır İsviçre bulunuyor. İkinci sırada Singapur yer alırken, üçüncü sırada ABD geldi. 6 basamak gerileyen Türkiye ise 51. sırada yer aldı.