"Akkuyu iptal edilirse Rusya'ya milyarlarca dolar tazminat ödemek zorunda kalırız"

294

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Suriye nedeniyle ilişkilerin gerilmesi üzerine yaptığı değerlendirmelerin içinde ‘Ruslara verilen Akkuyu Nükleer Santrali ihalesinin de iptal edilebileceğini' tehdidinde bulundu.

Toplam maliyeti 25 milyar doları bulacak ve Türkiye'nin elektrik alım garantisi verdiği Akkuyu nükleer santrali için Rusya ile hükümetler arası anlaşma yapıldı. Ruslar, santral inşaatına başladı. Ve Erdoğan'ın ifadesiyle 3 milyar dolarlık yatırım yapılmış.

Bu tür büyük projeler milyarlarca dolar yatırım ve finans gerektirdiğinden hemen ‘iptal ettim' diyerek durdurulamıyor. Anlaşmaların ‘mücbir' sebepler dışında ihlali halinde ağır maddi yükümlülükleri söz konusu. Bugünkü ekonomik yapıyla Türkiye'nin milyarlarca dolar tazminat ödemesi zor bir ihtimal.

Ayrıca, kızgınlıkla yabancı yatırımların iptal edilmesi veya sonlandırılması, ülkeye gelecek diğer yabancı yatırımlar için de son derece olumsuz örnek teşkil edecektir. Bu nedenle yapılması gereken, soğukkanlı hareketle ulusal ve uluslararası hukuka uygun adımların atılmasıdır.

Akkuyu'da Rusların yapacağı nükleer santral 4.800 megavat kurulu gücünde ve 60 yıl ömürlü olacak. Santralde üretilecek elektriğe kilovatsaati KDV hariç 12,35 centten olmak üzere 15 yıl alım garantisi verilmiş. Bu ayrıntıların da bilinmesinde fayda var.