Enka, Moskova’da dev projeleriyle devrim yapmaya devam edecek

1621

Türk inşaat devi Enka, Moskova’da 350 milyon dolarlık yatırımla yeni çok fonksiyonlu AVM ve iş merkezi açıyor.

Cihan Haber Ajansı’na (Cihan) özel konuşan Enka’ya bağlı Enka TC Genel Müdürü Murat Duran Moskova’da planladıkları yeni proje ile ilgili bilgi verdi.

Moskova’da geçen hafta 530 milyon dolarlık yatırımla “Kunstevo Plaza” adlı çok fonksiyonlu AVM ve iş merkezinin açılışını yaptıklarını ifade eden Duran, “Moskova Belediye Başkanı Sergey Sobyanin ve Yardımcısı Marat Husnullin ziyaret ettiler. Şimdi benzer projeleri Moskova’nın çeşitli semtlerinde yapmayı planlıyoruz. İkincisini Kaşirskoe Şosse’de yapacağız. 350 milyon dolarlık bir yatırım. Yine çok fonksiyonlu AVM ve iş merkezi olacak. Ticaret alanları, eğlence merkezleri ve sinema salonları olacak. Yaklaşık 190 bin metrekarelik alan. 3 kat yeraltı otoparkı faaliyet gösterecek. Bin 750 yer kapasiteli otopark. Şuanda hazırlık çalışmaları başladı. Önümüzdeki 1,5 ay içerisinde temel atma töreni gerçekleştirmeyi planlıyoruz. 2017 yılının son çeyreğinde açmayı hedefliyoruz. Bu projenin bitimine yakın benzer üçüncü projeyi de yapmayı planlıyoruz. Yine çok fonksiyonlu AVM ve iş merkezi. Bu da yaklaşık 230 bin metrekarelik alanda yapılacak. Enka olarak başta Moskova’da olmak üzere Rusya’da 1 milyon 200 bin metrekare mülkümüz söz konusu. Kısa vadede bu metrajı 2 milyon metrekareye çıkarmayı hedefliyoruz.” dedi.

Enka grubu olarak 27 yıldır Rusya’da faal olarak çalıştıklarına işaret eden Duran, “Bir çok projede yer aldık. Ağırlık Moskova olmak üzere Rusya’da Sovyet sonrası çağdaş yapı ve inşaat eserlerine imzamızı attık. Moskova Belediye Başkanı sayın Husnullin’in dediği gibi Enka, Moskova’da adeta devrim yaptı. Bu yeni projelerimizle de devrimi yapmaya devam ediyoruz. Yaptığımız projeler ses getiren projeler. Moskova’nın yüzünü değiştiren projeler. 1997 yılında Rusya’da ilk hipermarket anlayışını da biz getirdik. Moskova’da Enka-Koç ortaklığında Ramstore hipermarketini açtık. Bugün giderek artan tüketici talepleri göz önünde bulundurarak ilk Ramstore’nin bulunduğu alanda eski binayı yıkıp Kunstevo Plaza adlı yeni projeye imza attık.” şeklinde konuştu.