Moskova’da ofisler boş kaldı

225

Rusya’da yaşanan ekonomik kriz sebebiyle ticari gayrimenkul talebi giderek azalıyor. Düşük talepten dolayı Rusya’nın başkenti Moskova’daki boş ofis sayısı rekor kırdı. 2015 yılının üçüncü çeyreğinde Moskova’da 2,95 milyon metrekare ofis alanı boş kaldı.

Knight Frank danışmanlık şirketinin yaptığı araştırmaya göre Moskova’da bulunan toplam 15,2 milyon metrekarelik ofis alanının 2,95 milyon metrekaresi yılın üçüncü çeyreğinde boş kalarak tarihin en yüksek seviyesine çıktı. Şehirdeki boş ofis sayısı 2008-09 yıllarındaki ekonomik kriz dönemine göre 1,5 kat artış gösterdi.

Knight Frank’ göre şu anda Moskova’da 950 bin metrekare A sınıfı ve 2 milyon metrekare B sınıfı ofis boş duruyor.

Yıl sonuna kadar Moskova’da toplamda 850 bin metrekarelik ofis alanının kiralanması öngörülüyor. Bu da geçen yıla göre yaklaşık 1,5 kat daha az ofis alanının kiralanacağı anlamına geliyor.

Ofis talebinin düşüklüğü ve kredi faiz oranlarının yüksekliği inşaat sektörünü de olumsuz etkiliyor. Knight Frank’ın verilerine göre Moskova’da yılın ilk 9 aylık bölümünde 464 bin metrekare yeni ofis alanı inşa edildi. Bu rakam geçen yılın aynı dönemine göre kıyaslandığında yüzde 55 azalma görülüyor. Ayrıca yeni ofis alanı inşasının yıl sonuna kadar 620 bin metrekareye ulaşması bekleniyor.