Rusya’da ayakkabı satışlarında sert düşüş

346

Rusya’daki ekonomik krizden dolayı alım gücü düşen vatandaşlar birçok alanda harcamalarını kısmak zorunda kalıyor. Knight Frank danışmanlık şirketinin yaptığı araştırmaya göre Moskova’daki perakende ayakkabı satışları iki buçuk kat düşüş gösterdi.

Knight Frank Gayrimenkul Danışmanlık şirketinin krizden en çok etkilenen 22 ayakkabı satış mağazaları zinciri arasında yaptığı çalışmaya göre Moskova’da Eylül ayında ayakkabı satışları geçen yılın aynı ayına göre yüzde 40 oranında azaldı. Ayakkabı mağazaları zincirlerinin Ocak-Eylül dönemindeki satışları da bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 20-25 düştü.

Satışlardaki sert düşüş ayakkabı firmalarını olumsuz etkiledi ve birçok firma ya mağazalarını kapattı ya da kalkınma planlarını dondurdu.

Satışlarda düşüşün gerekçesi olarak ithalat maliyetlerinin artması, enflasyon ve gelirlerin azalması gösterildi. Rus rublesi 2014 yazından itibaren Amerikan doları karşısında yüzde 40 değer kaybetti.

Buna karşılık olarak birçok ayakkabı firması fiyatlarını yukarıya çekti. Bir çift ayakkabının ortalama fiyatı geçen yıla göre yüzde 21 oranında yükseldi.

Ayakkabı satışlarındaki düşüşe rağmen Rusya ayakkabı pazarı yabancı yatırımcıların ilgisini çekmeye devam ediyor. Bu yıl içerisinde Rusya’ya 6 yeni yabancı ayakkabı firması gelirken sadece Amerikan Rockport firması pazardan çekildiğini açıkladı.

Ayrıca Rusya Federal İstatistik Servisi'nin (Rosstat) verilerine göre Rusya genelinde Ocak-Eylül dönemindeki ayakkabı satışları bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 8,5 azaldı.