Krizde Rusya'da yüzde 26 büyüdü

392

Son yılların en hızlı büyüyen hazır giyim mağaza zinciri Avva, 2015’teki ataklarıyla yurt içinde 52, yurtdışında 21 mağazalı bir zincir oldu.

Firma, Rusya’da kendi şirketini kurdu ve bu ülkedeki krizden yararlanarak Rusya genelinde mağazalaşmaya başlayacak. Ayrıca, İran’a da ülke genelinde mağazalaşmak için ‘master franchisign’ vermek üzere İranlı şirketlerle görüşüyor. Avva Yönetim Kurulu Başkanı Volkan Atik, “Biz genellikle siyasetin gergin, ekonominin sıkıntılı olduğu dönemlerde fırsatları değerlendiriyoruz. 2015’i de böyle değerlendirdik. B uyıl için 30 büyüme planlamıştık şu anda yüzde 26’lardayız” dedi.

5 KAPATTIK, 18 AÇTIK

Yıl içinde 5 mağaza kapattıklarını söyleyen Volkan Atik, şöyle konuştu: “Şu anda 52 mağaza olduk. Geçen sene verimsiz durumdaki 5 mağazamızı kapattık ama 18 de yeni mağaza açtık. Mağaza sayımız net olarak 13 büyüdü. Böylece 39 olan mağaza sayımız şu an itibariyle 52’ye yükseldi. Yurt dışında da 21 mağazamız var. Turquality’nin marka destek programındaydık, bir üst programa geçmeyi de başardık ve 2016’da yurt dışı operasyonumuz hızlanacak. Brezilya’da showroom’umuzu açtık. Rusya’da kendi şirketimizi kurduk. Rusya’da mağazalaşmak istiyoruz çünkü bu ülkede kriz var ve mağazalaşmak için uygun bir ortam doğdu. Döviz cinsinden olan kiralar Ruble’ye döndü. İran pazarı için şu anda üç önemli firma ile bu ülkede master franchising vermek için masadayız. Birini seçip anlaşacağız. Yurt dışı büyüme bizim için çok önemli. Zaten şu anda da ciromuzun yüzde 60’ı yurt dışından geliyor. 2016’da, Rusya’da 10, İran’da 5 mağaza açmayı planlıyoruz. Yurt içinde de 60 mağazaya çıkarız. Hedef, 2016’da da yüzde 30 büyümek”