Rusya'dan henüz indirim yok, Türkiye'de faturalar cep yakacak

73

Bütün dünyada ucuzlamasına rağmen Türkiye, bu kış da doğalgazı pahalı fiyattan tüketecek. Ayrıca Enerji Bakanlığı İklim Raporu ve bilim adamlarının uyarılarına göre Türkiye, ağır bir kış mevsimi yaşayacak.

Doğalgaz tüketiminin tavan yaptığı kasım-aralık aylarında kamu şirketi BOTAŞ'ın indirim alamaması doğalgaz faturalarını şişirecek. Aşırı soğukların yaşanması halinde bir ailenin aylık doğalgaz faturası 400 TL'yi bulacak. Soğuk kış ve pahalı doğalgaz sebebiyle faturaları düşürmenin tek yolu ‘tasarruf' olacak. Sadece pencere ve kapılara ısı yalıtımı yaparak aylık faturada yüzde 15 tasarruf mümkün. Ayrıca radyatörlerin perde veya eşyalarla kapatılmaması da önemli tasarruf sağlıyor. Enerji Bakanlığı İklim Raporu'na göre kasım ve aralık aylarında doğalgaz ve elektrik talebi yüksek olacak.

Doğalgaz tüketimi, kış aylarında en yüksek düzeye çıkıyor. Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) verilerine göre 2014 yılı Kasım ayında günlük gaz tüketimi 196,72 milyon metreküp tüketim ile zirve yaptı. Aralık ayında da tüketim 196,39 milyon metreküp ile tavan yapmıştı. Aynı dönemde BOTAŞ'ın işlettiği iletim sistemine en fazla günlük 190-200 milyon metreküp civarı doğalgaz verilebildi. Fakat geçen yıl günlük talep zaman zaman 230-240 milyon metreküplere çıktı. Enerji Yönetimi, konutların ısınma amaçlı gaz ihtiyacını sağlamak için kamu elektrik santrallerine verdiği doğalgazı kesmişti. Ancak santrallerin ikincil yakıta (fuel oil, motorin gibi) geçmesi, elektrik birim üretim maliyetini artırdığı için fatura yine abonelere kesilmiş oldu.

RADYATÖRLER PERDEYLE ÖRTÜLMEMELİ

Boru Hatları ile Petrol Taşıma AŞ'nin (BOTAŞ)'ın en fazla doğalgaz ithal ettiği Rusya'dan indirim alamaması, yaklaşık 10 milyon doğalgaz abonesinin faturasını şişirecek. Kısa dönemde abonelerin aylık gaz masraflarını düşürmek için önlerinde tasarruftan başka çözüm gözükmüyor. Tasarruf için önde gelen doğalgaz dağıtım şirketlerinden İstanbul Gaz Dağıtım Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi'nin (İGDAŞ) tasarruf önerileri önemli. ‘Isınma ve sıcak su kullanımı' başlığı ile sıralanan tasarruf önlemlerinde kapı ve pencerelere yapılacak ısı yalıtımı ile yüzde 15 tasarruf sağlandığına dikkat çekiliyor. Bunun yanında sıcak su amaçlı kullanımlarında cihazları 40-42°C'ye ayarlamak da fatura tutarını düşürmek için hemen uygulanabilecek tasarruf önlemlerinde ilk sırada yer alıyor. İGDAŞ'a göre; radyatörlerin önüne koltuk-kanepe gibi engellerin konulmaması, arka taraflaraın ısı yalıtım levhaları ile korunması, her kış kombi ve baca temizliği yapılması da tasarruf için önemli. Doğalgazda asıl tasarruf ise binalarda yapılacak yalıtım ile sağlanabiliyor. Sadece bina yalıtımıyla doğalgaz tüketiminde yüzde 40 tasarruf yapmak mümkün. Tasarruf önlemlerinin tam uygulanması halinde faturalardaki iyileşme toplamda yüzde 60'ı bulabiliyor.