Rusya G20'de Türk Akımı ile ilgili imza atılmasını beklemiyor

63

Rusya Enerji Bakanı Aleksandr Novak, Antalya’da yapılacak G20 Zirvesi'nde, Türk Akımı doğalgaz boru hattı projesi için hükümetlerarası anlaşma imzalanmasının planlanmadığını açıkladı.

RİA Novosti ajansının haberine göre Novak, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in G20 Zirvesi'ne katılmak için gerçekleştireceği Antalya ziyaretinde, Türk Akımı anlaşmasını imzalama planının bulunmadığını söyledi.

‘HÜKÜMET KURULDUKTAN SONRA ANLAŞMA ÇALIŞMALARI DEVAM EDECEK’

Novak, “Türk Akımı projesiyle ilgili bir değişiklik yok, hükümetler arası anlaşma henüz hazır değil. Anlaşma taslağı, hem Türkiye’de, hem de bizde var. Türkiye’de hükümet kurulmasından sonra çalışmalarımıza devam edeceğiz. Dolayısıyla G20’de anlaşma imzalanması planlanmıyor” diye konuştu.

PUTİN: ERDOĞAN’LA TÜRK AKIMI KONUSUNDA HEMFİKİRİZ

Bu arada Putin, bugün yaptığı açıklamada Türk Akımı projesi konusunda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüş ayrılığı yaşamadıklarını belirterek, "Türk Akımı üzerindeki çalışmaların azaldığına ilişkin görüşlere katılmıyorum. Bu kadar büyük bir projeyi aniden geliştirmek ve üzerinde mutabakat sağlamak mümkün değil. En önemlisi, bu proje Rusya ve Türkiye’nin çıkarlarına hizmet ediyor. Bu konuda Sayın Recep Tayyip Erdoğan’la hemfikiriz" dedi.

Rusya’nın AB tarafından engellenen Güney Akımı projesi yerine gündeme getirdiği Türk Akımı doğalgaz boru hattı projesi, ilk kez Putin tarafından, 1 Aralık 2014 tarihinde gerçekleştirdiği Ankara ziyaretinde basına açıklanmıştı.

Türk Akımı doğalgaz boru hattı projesi çerçevesinde, Rus gazının Karadeniz’in altından geçerek Türkiye’ye ulaştırılması hedefleniyor.

Proje kapsamında dört boru hattı inşa edilmesi öngörülürken, Rusya ve Türkiye’nin henüz Türk Akımı için hükümetler arası anlaşma imzalamamış olması nedeniyle inşa çalışmalarına başlanamıyor.