Ruslar tasarrufu artırdı, bankalara daha çok güveniyor

71

Rusya Kamuoyu Araştırma Merkezi (VTsIOM) ekonomik kriz yaşayan Rusya’da halka kredi, alım-satım ve ekonomik modeller hakkındaki düşüncelerini sordu. Anket sonuçlarına göre Rusya vatandaşlarının bankalara olan güveninin son aylarda önemli derecede arttığı gözlendi.

Araştırma merkezi tarafından yayınlanan raporda “Bankalara olan güven son aylarda belirgin derecede arttı. Fazla parasını bankaya yatırmanın gerekli olduğunu düşünenlerin oranı yüzde 33’ten yüzde 40’a yükseldi. Aynı zamanda bankadaki parayı çekmenin gerekli olduğunu düşünenlerin oranı yüzde 35 oldu ve bu yılın en düşük seviyesini gördü” şeklinde açıklama yapıldı.

Ankete göre Rusya vatandaşlarının yüzde 82’si bankalardan kredi almanın bugünlerde uygunsuz olduğunu düşünüyor. Bankadan kredi çekmenin faydalı olacağını düşünenlerin oranı ise sadece yüzde 8.

Ankete katılanların üçte ikisi harcamalarda tasarrufa gidilmesini tavsiye etti. Böylece son 6 ayda tasarrufu gerekli gören Rusya vatandaşlarının oranı en yüksek seviyeye çıktı. Rusların dörtte biri ise harcamalarda tasarrufa değil aksine artırmaya gidilmesi gerektiği fikrinde.

VTsIOM anketine göre Rusya vatandaşlarının yüzde 62’si şu anda büyük hacimde alım yapmak için iyi bir zaman olduğunu düşünmüyor. Yüzde 23 ise şu anda büyük hacimli alım yapmanın doğru olduğuna inanıyor.

VTsIOM çalışmayı Rusya’nın 46 yerleşim yerinde 1600 kişi ile görüşerek gerçekleştirdi.