Rusya’da çalışan resmi göçmen işçi sayısı yüzde 44 azaldı

348

Ulusal Ekonomi ve Kamu Yönetimi Akademisi müdürü Viktoriya Ledeneva, Rusya’da resmi olarak çalışmak için başvuru yapan göçmen işçi sayısının 2015 yılının ilk 9 ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 44 azaldığını ve 1,7 milyonun altına düştüğünü açıkladı.

Katıldığı bir yuvarlak masa toplantısında konuşan Ledeneva, “İşçi sayısındaki düşüşi patent uygulamasıyla ilişkilendiriliyor, yani patent sisteminden dolayı çoğu kişi enformel sektöre yöneldi. Yasa değişiklikleri ve rubledeki devalüasyondan dolayı Rusya pazarının çekiciliği azaldı” dedi.

Viktoriya Ledeneva’nın açıklamasına göre, geçen yıl Ocak-Şubat döneminde 3 milyon olan Rusya’daki resmi işçi sayısı bu yıl 1,7 milyonun da altına geriledi. Ayrıca Rusya Federasyonu’ndaki toplam göçmen sayısı ise aynı dönemde yüzde 8 oranında azaldı.

Rusya Federasyonu, Vize gerektirmeyen usulle gelen yabancı uyruklu vatandaşların Rusya topraklarında iş faaliyetine katılması sırasında uygulanan kota mekanizmasının yerine iş faaliyetinin patente göre gerçekleştirilmesi için izin prosedürünün getirilmesini öngören kanunu Kasım 2014’te yürürlüğe sokmuştu.