"Rusya krizinin en çok vuracağı illerden biri Mersin"

161

Mersin Barosu Başkanı Avukat Alpay Antmen, Rusya krizinin en çok vuracağı illerden birinin Mersin olacağını belirtti. Antmen, özellikle narenciye ve nakliye sektörlerinde hukuken ciddi sıkıntılar yaşanabileceğini kaydetti.

Mersin Barosu Başkanlığı’nın 91. kuruluş yıldönümü etkinlikleri kapsamında Baro yönetimi basınla buluştu. Baro Gökdelen Hizmet Birimi’nde düzenlenen basın toplantısında konuşan Başkan Alpay Antmen, Türkiye'de hukukun üstünlüğü ilkesinin yerleşmesi, insan haklarının sağlanması ve halkın hak mücadelesinde yalnız yürümemesi için çalıştıklarını kaydetti.

Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi’nin öldürülmesi nedeniyle kuruluş yıldönümü kutlama etkinliklerini iptal ettiklerini söyleyen Antmen, kuruluş yıldönümlerini Tahir Elçi’ye adadı. Aslında bu haftayı bir şölen havasında kutlamak istediklerini ve düzenlenecek etkinliklerle halka hizmetlerini anlatmayı hedeflediklerini söyleyen Başkan Antmen, ancak Elçi’nin öldürülmesi ile can evlerinden vurulduklarını kaydetti. Antmen, şunları söyledi: “Cumartesi günü can evimizden vurulduk. Bir baro başkanı sokak ortasında, ister ‘çatışma ortasında kaldı, hayatını kaybetti’ deyin, ister ‘insafsızca infaz edildi, katledildi’ deyin, acımız büyük. Mersin Barosu'nun kuruluşu yıldönümünü Tahir Elçi'ye adamak istiyorum. Tahir Elçi’yi, sadece bir tartışma programında topluma bir mesaj vermeye çalışırken kullandığı bir cümleyi cımbızlayarak tanıyamazsınız. Tahir Elçi, hayatını insan hakları mücadelesine vermiş, bütün söylemleri barış ve kardeşlik olan, asla silahlı mücadeleye onay vermeyen, terörün her türlüsüne karşı, insan hayatını her şeyden üstün tutan gerçek bir demokrat insandı. Ve konuşmasından sonra bazı kesimlerce siyaseten linç edildi. Normaldir, siyasi olarak her şey olabilir, her tür fikri eleştirebilirsiniz, fakat bu siyaseten linç hayatına son vermeye kadar, bunun çığırtkanlığını yapmaya varana kadar devam etti. Tarih, bu günleri Türk demokrasi tarihinde kara bir leke olarak yazacaktır. Türkiye’de, aydınlatılmayan her faili meçhul cinayet maalesef bir sonrakini doğurmakta.”

Gazeteciler Can Dündar ve Erdem Gül'ün tutuklanmasına da tepki gösteren Alpay Antmen, “Basına gözdağını bırakın” ifadesini kullandı. Antmen, bu kararın tüm ülkeye gözdağı anlamına geldiğini ancak buna izin vermeyeceklerini ifade etti.

“İFLASLAR KAPIDA”

Rusya ile yaşanan uçak krizine de değinen Başkan Antmen, Mersin’in önemine dikkat çekti. Mersin’in, Rusya krizinin en çok vuracağı illerden biri olacağına vurgu yapan Alpay Antmen, “Özellikle narenciye ve nakliye sektörlerinde hukuken çok ciddi sıkıntılar yaşanabilir. Mersin'de iflaslar başlayabilir çünkü borçlar ödenmeyince, zincirleme olacaktır. İcra daireleri dolup taşacaktır.” dedi.