Rusya'nın Türkiye'ye buğday satmayacağı endişesi

413

Uçak düşürme krizi sonrası Türkiye’den giden başta yaş sebze ve meyveyi almayan Rusya’nın Türkiye’ye buğday satışını da askıya alacağı duyumları firmaları düşündürüyor. Rusya'nın ihracatçıların ardından şimdide ithalatçıları mağdur edeceği konuşuluyor.

Son bir yılda Rusya'dan 3 milyon 746 bin ton buğday ithal eden Türkiye ilk sırada yer alırken Samsun ise son üç yılda yurt dışı ticareti yaptığı ülkelerin başında Rusya geliyor. Prozerno Analiz Merkezi Başkanı Vladimir Petriçenko'nun verdiği bilgilere göre Türkiye, Rusya'dan son bir yılda önceki yıllara göre bir milyon ton daha fazla buğday ithal ederek 3 milyon 746 bin tona ulaştı.

Verilere göre Türkiye ilk sırada yer alırken, 3 milyon 306 bin ton ile Mısır ikinci ve 1 milyon 413 bin ton ile Suudi Arabistan üçüncü oldu. Bu ülkeleri sırasıyla İran, Yemen, Güney Kore, Güney Afrika, İsrail, Azerbaycan ve Gürcistan takip etti. Son günlerde yaşanan uçak krizi sonrası Türkiye’den domates, portakal, limon gibi ürünleri almayan Rusya’nın kendisinden en çok buğday alan Türkiye’ye satışları durduracağı yönünde duyumların gelmesi ithalatçı firmaları düşündürüyor. Bir çok firma, krizden 1 hafta önce getirdikleri buğdayların birkaç ay kendilerini idare edeceğini sonrası için büyük bir bilinmezliğin söz konusu olduğunu açıkladı.