Çelik ihracatçıları: Rusya ile yaşanan krizde her iki taraf da zarar görür

139

Türkiye ile Rusya arasında yaşanan gerilimin ekonomik yaptırımlara dönüşmesi tüm sektörlerde olası kayıpların hesaplarını gündeme getiriyor. Çelik İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Namık Ekinci, Türkiye ve Rusya arasındaki çelik ticaretinin önemli boyutta olduğunu ifade ederken, yaşanan son olaylar sonrası Rusya'nın tarife dışı engeller getirdiğini açıkladı.

Namık Ekinci, 2015 yılında 2014 yılına göre önemli ölçüde daralma yaşanmasına karşın toplam ticaretin yılın ilk 9 ayında 18,5 milyar dolar olduğunu belirtti. Bu dönemde toplam dış ticaretin yüzde 15'ine denk gelen 2,7 milyar dolarlık ihracata karşılık, yüzde 85'ine denk gelen 15,8 milyar dolarlık ithalat gerçekleşti.

Çelik sektörü açısından Rusya'nın önem taşıdığını dile getiren Ekinci, "Çelik ürünleri ve çelik sektörü üretim girdisi ürünlerinin ticaretine baktığımız zaman; 2015 yılının 9 aylık döneminde Rusya'dan miktar bazında 7,3 milyon ton ve değer bazında ise 2,4 milyar dolar ithalat yapıldığını görüyoruz. Bu rakamlar sonuçta iki ülke arasındaki ticaretin ne kadar önemli olduğunu göstermektedir." dedi.

ÇİB Başkanı Ekinci açıklamasına şu sözlerle son verdi: "Türkiye olarak ihracatımızı artırmak isterken son olaylardan dolayı Rusya ile tarife dışı engeller yaşanmaktadır. Rusya'ya giden ihracat gemilerimiz ve ürünlerimizin geri çevrilmesi, vize verilmemesi gibi çeşitli sorunlar ortaya çıkmış durumda. Sanayicilerimiz bu süreçte Rusya'da yapılacak olan etkinlikler ve ticaretle ilgili tedirginlikler yaşıyor. Bu olumsuz gelişmelerin biran evvel sağduyu ile hareket edilip düzeltilmesi gerekiyor. Aksi durumda her iki tarafın sanayicileri zarar görecektir."