‘Rusya ile krizden endişeliyiz alternatif pazarlar bakıyoruz'

254

Sınır ihlali yaptığı gerekçesiyle Rus savaş uçağının düşürülmesinin ardından Türkiye-Rusya arasındaki ekonomik ilişkilerdeki gerilim tırmanıyor.

Rusya Federasyonu Gümrük Servisi'nin Rus gümrüklerine gönderdiği yazıda, Türk ürünlerinin tamamının tek tek incelenmesini istedi. Bu durum literatürde tarife dışı engel olarak tanımlanıyor. Bu durumun ihracatçıyı etkileyeceğini dile getiren İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı Murat Akyüz, “Etkilenmeyeceğiz demek iddialı olur. Çünkü Rusya ilk ihracat yaptığımız ve ihracatı öğrendiğimiz bir ülke. Bundan dolayı iyimser değilim ama alternatif pazarlarımız var mı var, buraları zorlayacak mıyız evet.” dedi. Tarife dışı engellerle Rusya'nın Türk ihracatçısını pişman etmeye çalıştığını kaydeden Akyüz, “Gümrüklerde takılmış TIR'lar var, mallar çürümeye bırakıldı. Birkaç arkadaşımızın gemiler dolusu ihracatı var, endişeden dolayı yola çıkarmadılar. Bu saatten sonra da çıkarmazlar. Çünkü Rusya bu işi sürdüreceğe benziyor. Bu süreç içerisinde Türkiye'de kendi önlemlerini alacak, önlem alamasa da ihracat yapmayacak. Çünkü karşımızda politik bir süreç var.” dedi. Ümitlerinin kısa zamanda işin sakinleştirilmesi yönünde olduğunu belirten Akyüz, “Zaten tansiyonu yüksek bir bölgede tansiyonu daha da yükseltmenin manası yok. İsrail'le ne problemler yaşadık ama ihracat ve ithalatımız sürdü.” diye konuştu.

İSRAİL İLE İHRACATIMIZ YÜZDE 50 ARTMIŞTI

Yaşanan olayların propaganda savaşı olduğuna dikkat çeken Türk Plastik Sanayicileri Araştırma, Geliştirme ve Eğitim Vakfı (PAGEV) Başkanı Yavuz Eroğlu, bundan işlerin de etkilendiğini söyledi. “Rusya'daki alıcılarda endişeli,” diyen Eroğlu, “Siparişlerimi gümrükten çekebilecek miyim diye düşünüyorlar. Bu yüzden bizlere ‘malları yükleme, bakalım ne olacak' diyorlar.” dedi. Türkiye ve Rusya'nın yakın ve tamamlayıcı ürünler ürettiğine dikkat çeken Eroğlu, “Türkiye olarak en büyük problemi yaşadığımız dönemde bile İsrail'e ihracatı yüzde 50 artırmıştık. Aslında olması gereken siyaset ve ekonominin bağımsız ilerlemesi.” ifadelerini kullandı.

OLAYLAR İSTİHDAMI KISMEN ETKİLER

Türkiye Beyaz Eşya Sanayicileri Derneği Başkan Yardımcısı Muharrem Yamaç, Arçelik, Vestel ve B/S/H'nin Rusya'da fabrikaları bulunduğunu hatırlatarak, “Fabrikaların üretiminde bir sıkıntı söz konusu değil. Ancak buradan Rusya'ya ihraç edilmeye çalışılan beyaz eşyalar süreçten etkileniyor. Bu süreç uzun sürerse istihdamda kısmen negatif etkiye yol açabilir ama biz elbette ki ümitvarız.” değerlendirmesinde bulundu.

2,5 MİLYAR LİRALIK TASARRUF

PAGEV'in 10.sunu düzenlediği Türk Plastik Endüstrisi Kongresi'nin bu seneki konusu ‘Beyaz eşya ve tüketici elektroniği' oldu. Kongrede açıklanan bilgilere göre 2014'te üretilen elektrikli ev aletlerinin yüzde 40'ı plastikti. Buzdolabında eskiye göre plastik parça kullanımı yüzde 100 artmış durumda. Elektrik süpürgelerin sac gövdesi tamamen plastikten yapılıyor. Çelik gibi ağır malzemelerin yerini alan plastikler sayesinde tüketici, buzdolabını yüzde 20, elektrik süpürgesini yüzde 35 daha ucuza satın alıyor. Sadece buzdolabında 1,4 milyar TL tüketicinin cebinde kalırken, tüm beyaz eşyadaki tasarruf miktarı 2,5 milyar TL'ye yakın.