Damat ve Tween'in sahibi Orakçıoğlu: Rusya krizi bavul ticaretini vuracak

564

Erkek hazır giyim markası Damat, Tween ve D'S Damat'ı içerisinde bulunduran Orka Holding, Giresun'da ikinci yatırımını yaptı. Şehirde istihdam sayısını 800'e çıkaran holdingin Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Orakçıoğlu, en önemli katkılarının nitelikli eleman eksikliğine çözüm bulmak olduğunu söyledi.

Bünyesinde Damat, Tween ve D'S Damat markalarını bulunduran erkek hazır giyim markası Orka Holding, Giresun'da fabrika açtı. Şirketin 25 milyon TL maliyetle hayata geçirdiği yeni tesis, Orka'nın Giresun Aksu'da 2005'te açtığı fabrikadan sonra şehirdeki ikinci yatırımı oldu. Fabrikaları GİTEKS markasıyla işleten şirket, Giresun'daki istihdamını 800'e çıkardı. Yeni yatırım vesilesiyle Giresun'da basın toplantısı düzenleyen Orka Holding Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Orakçıoğlu, “Şehre en önemli katkımız nitelikli eleman eksikliğine çözüm bulmamız oldu.” dedi. 2005'te ilk tesisi açtıklarında bölgede üretim ve sanayi kültürünün henüz oluşmadığına dikkat çeken Orakçıoğlu, Orka Holding'in İŞKUR işbirliğiyle 7 bin 500 kişiye eğitim verdiğini dile getirdi. Fabrikada çalışan işçilerin ve bu eğitimleri alanların bölgede irili ufaklı 14 yeni atölye kurduğuna dikkat çeken işadamı Süleyman Orakçıoğlu, bu kurulan atölyeleri rekabet değil gurur kaynağı olarak gördüklerini belirtti. Açılan atölyeler birçok sektörde üretim yapıyor.

KRİZ, BAVUL TİCARETİNİ VURACAK

Orka Holding'in 210 giyim mağazası bulunuyor. Bunun 76'sı yurtdışında. “15'i ise Rusya'da.” diyen Orakçıoğlu, uçak krizinden daha çok bavul ticareti ile kazananların olumsuz etkileneceğini belirtti. Hazır giyimcilerin Rusya'ya ihracatı 2014'te 300 milyon dolarken, bu yıl rubledeki değer kaybının etkisiyle 180 milyon dolara gerilemişti. Türkiye'nin geçen yılın ilk 8 ayında 5 milyar 866 milyon dolar olan bavul ticareti ise bu yılın aynı döneminde 4 milyar dolar oldu. Kayıtlı ihracat yapanların bir şey kaybetmeyeceğini kaydetti. Orka Holding Genel Koordinatörü Osman Arar, bu yıl 13,5 milyon dolar ihracat yaptıklarını, 2016'da bunu ikiye katlamayı planladıklarını söyledi.

Ortaklık ve işbirliği teklifleri alıyoruz

Orka Holding Yönetim Kurulu Eş Başkanı Halidun Orakçıoğlu, Damat markasının yurtdışında rüşdünü ispat ettiğini söyledi. Avrupalı erkek hazır giyim markalarının markalaşma, altyapıya yatırım konusunda yorgun olduğunu vurgulayan Orakçıoğlu, “Avrupa'daki hazır giyimcilerde yeni nesil bu işi yapmak istemiyor. Bu nedenle rakiplerimiz piyasadan tek tek eleniyor. Bazıları bize ortaklık ve işbirliği teklifleriyle geliyor. Biz ise yeni nesli arkamıza aldık. Onlarla inşallah markamızı dünyada daha da büyüteceğiz.” dedi.