Türk işçi çalıştırabilecek şirketlerin listesi Rusya hükümetine sunuldu

1403

Rusya Çalışma Bakanı yardımcısı Aleksey Vovçenko, 2016 yılında Türk işçi çalıştırma iznine sahip olacak şirketlerin listesini Rusya Federasyonu hükümetine sunduklarını açıkladı. Listenin nihai olmadığını belirten Vovçenko, listedeki şirketlerin sayısı ve Türk işçilerin iş pozisyonları hakkında bilgi vermekten kaçındı.

Hükümet kararnamesine göre, 1 Ocak 2016 tarihinden sonra uygulamaya konulacak olan Türk işçi çalıştırma yasağı 2 istisnai maddeyi içinde barındırıyor.

Birinci madde: Bölge yönetimlerinin önerisi temelinde Rusya Çalışma Bakanlığı’nın hazırlayacağı ve Rusya Hükümeti tarafından onaylanan işveren listesi.

İkinci madde: Hükümetin onayladığı listede yer almayan, fakat 31 Aralık 2015 tarihindeki duruma göre Rusya’da resmi olarak çalışan Türk vatandaşlarıyla iş sözleşmesi imzalama, yenileme ve uzatma yetkisine sahip işveren hakları.

Rusya Çalışma Bakanı Maksim Topilin daha önce yaptığı açıklamada, 2016 yılından itibaren yeni Türk işçi çalıştırmak isteyen işverenlerin, ilgili taleplerini bulundukları bölgesel yönetimlere sunması yönünde çağrıda bulunmuştu. İşveren taleplerini alan bölgesel yönetimlerin ise bölgelerinde yeni Türk işçi çalıştırma izni isteyen firmaların taleplerini 7 Aralığa kadar Çalışma Bakanlığı’na sunması gerekiyordu.