Rusya krizi en çok tekstilciyi vuracak

359

Türk hava sahasını ihlal ettiği gerekçesiyle Rusya'ya ait bir savaş uçağını düşürmesinin ardından, Türkiye ile Rusya arasında tırmanan gerilim sürüyor.

Rusya'nın Türkiye'ye yönelik uygulamaya başladığı çeşitli yaptırımlar, iki ülke arasındaki köklü ticaret bağlarına ciddi zararlar vermeye başladı. Konuyla ilgili açıklama yapan Osmanbey Tekstilci İşadamları Derneği (OTİAD) Yönetim Kurulu Başkanı İlker Karataş, bir ‘siyasi kriz' olarak tanımladığı bu durumun, bu şekilde devam ettirilmesi halinde, sonucun iki ülkeye de zarar verecek boyuta ulaşacağının altını çizdi.

Rusya'nın zaten ekonomik krizle boğuştuğunu kaydeden Karataş, Türkiye'nin ise bir içerde yaşadığı problemleri çözmeye ve bir süredir durgunluk sinyalleri veren reel sektörü hareketlendirmeye çalıştığını söyledi. Böyle bir dönemde, yaşanan bir olayın kısa sürede krize dönüşmesini kaygı ile izlediklerini ifade eden Karataş, “Gitgide yükselen gerilimin artarak devam etmesi durumunda iki ülke arasındaki köklü ticari ilişkileri derin yara alacaktır ve maalesef bundan en fazla tekstil ve hazır giyim sektörü etkilenecektir.” dedi.