"Türkiye nükleer santral için yeni ortak arayışına başladı"

382

The New York Observer'in köşe yazarı Micah Halpern, Türkiye'nin nükleer santral için yeni ortak arayışına başladığını, ancak bunu başaracağından kuşkulu olduğunu belirterek, "Sorunun özü ve Türkiye'nin hiçbir zaman Rusya'yla çatışmadan zaferle ayrılamayacağının nedeni bunda gizli. Ülke tamamen enerji ithalatına bağımlı" dedi.

Rusya'nın Türk meyve ve sebzelerin ithalatına getirdiği yasağın şimdiden Türk ekonomisine büyük kayıplar yaşattığını belirten Halpern, "Rusya ayrıca Türkiye'ye tur paketlerin satışı ile charter uçuşları yasakladı. Ve eğer Ruslar tatilleri için yeni ülkeler bulursa yaklaşık 3,3 milyon turisti kaybeden Ankara bu kaybı telafi edemeyecek" yorumunda bulundu.

‘TÜRKİYE'NİN MISIR VE İSRAİL'LE DE ARASI BOZUK'

Doğalgazda da durumun Türkiye'den yana olmadığını ifade eden ABD'li gazeteci, Türkiye'nin Rusya gazına alternatif bulamayacağını belirterek, "Sorun şu ki Türkiye'nin sadece Rusya'yla değil Mısır'la da arası bozuk. Kahire, Müslüman Kardeşleri desteklediği için Ankara'yla anlaşmaya gitmeyecek. Suudi Arabistan da Türkiye'nin kendilerine yönelik aşırı eleştiriler nedeniyle gaz satışına yanaşmaz. Türkiye'nin İsrail ile ilişkileri de kötü" ifadelerini kullandı.

‘BATI RUSYA'YI SUÇLAMA NİYETİNDE DEĞİL'

Türkiye'nin Avrupa Birliği'nin desteğine bel bağladığını belirten Micah Halpern, Ankara'nın Brüksel'in Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve izlediği politikadan rahatsızlığından yararlanmak isteyeceğini kaydetti. Köşe yazarı, "Ancak Türkiye, Batı'nın duruşunu yanlış yorumluyor. Türk F-16, Rus uçağını düşürdükten sonra Batı, yaşananlardan Rusya'yı suçlama niyetinde değil. Türkiye'nin rakibine baskı yapma çabalarına rağmen bu çatışmada gerçek baskı yapacak tek taraf Rusya" diye vurguladı.