Rus üreticiler de krizden endişeli

282

Rusya ile Türkiye arasında uçak düşürülmesi sonucu yaşanan kriz sadece Türk çiftçisine zarar vermiyor, iki ülke arasındaki gerginlikten Rus üreticileri de olumsuz etkileniyor.

Özellikle Rusya'daki buğday ve ayçiçeği üreticileri, en büyük ihracat pazarı olan Türkiye'yi kaybetmekle karşı karşıya. Türkiye henüz Rusya'dan bu ürünlerin alımını durdurmasa da Rus üreticileri endişeli. Türkiye'nin ithalatı başka ülkelere kaydırması halinde Rus üreticileri, 2 milyar dolarlık pazarı kaybedecek. Rus üreticiler, alımların Ukrayna'ya kaydırılmasından endişeli. Türkiye pazarının kapanmasının iç piyasada arz fazlasına yol açacağını, fiyatların düşeceğini, bunun da felakete yol açacağını belirtiyor. Rus üreticilerin Ukrayna karşısında en büyük kozu ise buğday kalitesinin yüksek olması. Türkiye, Rusya'dan geçen yıl 1,1 milyar dolarlık tahıl ve 875 milyon dolarlık ayçiçeği ve ham yağ ithalatı yaptı.

Rusya'dan buğday ithalatı, 2014 yılında yüzde 58,6 oranında artarak 1 milyar 156 milyon dolara yükseldi. Aynı dönemde ayçiçeği ve ham yağ ithalatı da yüzde 59,6 oranında artarak, 548 milyon dolardan 875 milyon dolara yükseldi. Rusya, toplam ayçiçeği yağı ihracatının yüzde 39'unu Türkiye'ye yapıyor. Türk şirketleri, ilişkilerin daha da bozulması durumunda alımlarını Ukrayna'ya kaydırabileceğini belirtirken Ukrayna da Rusya'dan boşalacak pazarı doldurmak için harekete geçti. Türk şirketleriyle şimdiden görüşmelere başlayan Ukraynalı üreticiler, Türkiye'ye tahıl ve ham ayçiçeği yağı sevkiyatını artırmaya hazır olduklarını belirtiyor.

‘İKİ TARAF DA KAYBEDER'

Yağlı tohum işletme şirketi Noble Resources Ukrayna Başkanı Andrey Paladiny, “Şu anda Türkiye ile Rusya arasında tahıl ve ham yağ ticaretinde herhangi bir sorun yok ancak ilerleyen günlerde durumun ne olacağı belirsiz. Türkiye Rusya'ya karşı önlemler alırsa Ukraynalı üreticiler Türkiye'ye ihracatı artırabilir.” diyor. Rus tahıl pazarına ilişkin değerlendirmede bulunan Agroweb Müdürü Leonid Sobolev da son yıllarda Türkiye'nin buğday ihracatında önemli bir konuma geldiğini belirterek, “Türkiye'nin ithalatı kısıtlayacağını düşünmüyorum ancak sınırlama getirirse bu felaket olur.” şeklinde konuşuyor.