Rusya’dan Türk yedek parçalarına yeşil ışık

244

Türkiye'den Rusya'ya ihraç edilen elektronik-mekanik parçaların gümrükte yaşadığı sıkıntılar sebebiyle St. Petersburg şehrindeki otomobil ve beyaz eşya fabrikalarında bazı sıkıntılar meydana geldi. Ürünler için kullanılması gereken parçalar gümrükte bekletilince, fabrikalarda üretim durma noktasına geldi. Olaya müdahale eden şehir yönetimi Türk ürünlerine yeşil ışık yaktı.

Şehir valiliği olaya müdahale etti

Rusya’nın St. Petersburg Vali Yardımcısı Sergey Movçan, Rusya Federal Gümrük Servisi Başkan Yardımcısı Vladimir Malinin’e başvuruda bulunarak Türkiye’den gelen otomobil ve beyaz eşya üretim parçalarının şehre sokulmamasını talep etti.

Movçan’ın bildirisine göre St. Petersburg’daki fabrikalarda yılda 400 bin otomobilin birleşimi gerçekleştiriliyor. Şehirdeki; Toyota, Nissan, Hyundai, Scania ve Man gibi otomobil markalarının fabrikalarında toplam 8 bin işçi çalışıyor. Bildiride ayrıca St. Petersburg’daki otomobil fabrikalarının Rusya genelindeki payı ise yüzde 22-24 olarak belirtiliyor. Ayrıca beyazeşya üretimi yapan Bosch-Siemens fabrikasında da parça eksikliği sebebiyle bazı ürünlerde üretimin aksadığı belirtiliyor. Rusya Gümrük Servisi Başkanı Vladimir Malinin, bir hafta önce yaptığı açıklamada Türkiye’den gelen otomobil parçaları ve aksesuarları ile çabuk bozulan ürünlerin gümrükte bekletilmeden geçirildiğini, diğer malzemelerin ise yüzde 100 kontrolden geçtikten sonra gümrükten geçirildiğini açıklamıştı.

Türk malzemelerine izin çıktı

Gümrük Servisi'ne başvuruda bulunan Valiliğin isteği kabul edildi. Gümrük tarafından alınan ek bir karar ile Türkiye'den getirilen elktronik-mekanik aletlerin ülkeye kontrolsüz sokulmasına izin verildi.