Hazır giyim sektörü Rusya krizinden endişeli

186

Türkiye'nin üretim, istihdam ve ihracatta lokomotifi olan hazır giyim sektörü yurtiçi ve yurtdışında yaşanan gelişmelerden tedirgin.

Rusya ile yaşanan uçak krizine ve asgari ücretteki artışın getireceği yüke dikkat çeken İstanbul Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (İHKİB) Başkanı Hikmet Tanrıverdi, “Rusya ile ilişkiler daha fazla gerilir, konu gündemden düşmezse Rusya'nın gümrük birliği içerisinde olduğu diğer ülke pazarlarında da sorun yaşarız. Asgari ücrette de devlet kendine düşen kısımda fedakarlık yapmazsa ocak, şubat işsizlik rakamları ürkütücü olacaktır.” dedi.

Hazır giyim sektörünün en önemli pazarlarından biri olan Rusya ile yaşanan uçak krizini değerlendiren Tanrıverdi, Ukrayna gerginliği ve Rus Rublesi'nin değer kaybı yüzünden iki yıldır Rusya'ya ihracatta ciddi bir gerileme olduğunu kaydetti. Tanrıverdi, “2016'yla birlikte ihracatta yeni bir sıçrama beklerken uçak krizi bütün hesapları altüst etti. Rusya'yla 6 milyar dolar kayıtlı, bir o kadar da bavul ticaretimiz var. Rusya pazarının daralmasının birilerini etkilememesi, işleri azaltmaması düşünülemez. Bu da önümüzdeki döneme işsizlik olarak yansıyacaktır.” dedi.

Asgari ücretteki artışın getireceği yükün bir kısmını devletin karşılamaması halinde işsizliği artacağı öngörüsünde bulunan Tanrıverdi, “Asgari ücretin 1.300 lira olması iş dünyası açısından sorun değil. Üzerindeki vergi yükünün bir kısmının devlet tarafından karşılanması talebi var. Devlet kendine düşen kısımda bir miktar fedakarlık yapmazsa ocak, şubat işsizlik rakamları ürkütücü olacaktır.” diye konuştu.

Rusya krizi üzerine alternatif pazar olarak Afrika öne çıktı. Tanrıverdi, “Bu kıtayı iki yıl önce hedef pazar olarak belirlemiştik. Nijerya ile başladığımız Afrika'ya açılım programımıza Kamerun ile devam ediyoruz. Yıllık 18,7 milyar dolar ihracat hacmine ulaşan hazır giyim sektörümüz için ilk bakışta küçük bir pazar gibi değerlendirilebilir. Kamerun üzerinden 6 ülkeye ve 35 milyonluk bir pazara ulaşmayı, üç yıl içinde Afrika'ya toplam hazır giyim ihracatımızı iki katına çıkarmayı hedefliyoruz.” dedi.