Rusya’dan Türkiye’ye yeni yaptırımlar geliyor

559

Rus Kommersant gazetesinin ulaştığı bilgilere göre Rusya Federasyonu Ekonomi ve Kalkınma Bakanlığı, Başbakan Dmitri Medvedev’in talimatıyla Ankara’ya yönelik yeni yaptırım kararnamesi planı hazırladı. Yeni yaptırım planına göre inşaat ve turizm sektörüne ek olarak otelcilik, kereste, pilot eğimi ve devlet ihaleleri alanlarında da Türkiye’ye yeni kısıtlamalar getirilecek.

Kommersant gazetesinin kaynağına göre yeni kararname uyarınca Rus tüzel ve özel kişilerin Türk şirketleriyle imzaladığı sözleşmelerde Rusya’da pasaport anlaşması yapması mümkün olmayacak. Pasaport anlaşması olmadan bankaların Türk şirketlerinin hesaplarına ödeme yapması ve Türk şirketlerinden de Rusya’ya para transferi gerçekleştirmesi mümkün olmayacak.

Ayrıca Türk şirketlerinin Rusya Federasyonu’nun devlet ihalelerine katılması da tamamen yasaklanacak. Yeni yaptırımlar sadece 10 Aralık tarihinden sonra imzalanan yeni anlaşmalar için geçerli olacak. Diğer taraftan ileriki dönemlerde daha önce Rusya pazarında faaliyet gösteren Türk şirketler için istisna yapılabileceği öngörülüyor.

Kommersant gazetesinin kaynağı yeni kararnameyle ilgili, “Kolumuzu, bacağımızı kesmek gibi bir planımız yok, uygulanan yaptırımlar Rusya ekonomisine en az zararı verecek şekilde belirleniyor” dedi.