Rusya, Ukrayna ile serbest ticaret bölgesi anlaşmasını durdurdu

182

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin Rusya ve Ukrayna arasındaki serbest ticaret bölgesi anlaşmasını yürürlükten kaldırılmasını öngören kararnameyi imzaladı. Kararnamede, “18 Ekim 2011 tarihinde St. Petersburg şehrinde Ukrayna ile imzalanan serbest ticaret bölgesi anlaşması 1 Ocak 2016 tarihinden itibaren durdurulacaktır” ifadesi yer aldı.

Putin tarafından imzalandıktan sonra Rusya resmi internet partalında yayınlanan kararnamenin “Rusya Federasyonu’nun çıkarlarına ve ekonomik güvenliğine dokunan ve ivedilikle tedbir almayı gerektiren istisnai durumlar dolayısıyla” imzalandığı açıklandı.

Ayrıca Rusya kararnameyle ilgili olarak, Ukrayna ve AB arasında 1 Ocaktan itibaren yürürlüğe girecek olan ekonomik birliğin kendi ekonomisini olumsuz etkileyebileceğini öne sürüyor.

Rusya Dışişleri Bakanlığı anlaşmanın yürürlükten kaldırıldığına dair Ukrayna’ya bildiride bulunacak.

Ukrayna Devlet İstatistik Kurumu’nun verilerine göre Ukrayna’nın Rusya’ya ihracatı 2015 yılının ilk 9 ayında 4,3 milyar dolar azalarak 3,61 milyar dolara, Rusya’dan ithalatı ise 5,02 milyar dolar azalarak 5,47 milyar dolara geriledi.