‘Rusların konut talebi devam ediyor‘

141

Emlak danışmanlık şirketi Relty TR’nin CEO’su Fatih Elibol, Rusların konut talebinin devam ettiğini bildirdi. Elibol, ‘’2015 içinde Rusya’ya 185 milyon dolar tutarında satışta rolümüz var. Siyasi bunalımın ardından da 11 milyon dolar tutarında satışta payımız bulunuyor.” açıklamalarını yaptı.

Siyasi gerilimin Rusya ile ticarete darbe vurduğunu anlatan Elibol, “Ama konut satışları hala devam ediyor. Rus halkı bunalımın devam etmeyeceği umudunu koruyor. Uçak bunalımının da halk değil, devlet sorunu olduğuna kanaatinde. Bu nedenle şu an için konut sektöründe bir olumsuzluk görmüyoruz.” dedi.

Emlak alım satımının giderek arttığına işaret eden Elibol, bunu Türkiye’nin konumuna ve konut fiyatlarının uygunluğuna bağladı.

Arap ülkelerine yapılan satışlarda büyüme görüldüğünü dile getiren Relty TR CEO’su şunları ifade etti:

“Bunun yanı sıra Avrupa ülkelerinde bulunan Arap kökenli ve Türkiye uyruklu bireylerin kur artışına uyumlu olarak emlak taleplerinde de artış görülmektedir. Son dönemde Avrupa ülkelerinin daralsa da değerlenen dolar ve Euro karşısında İngiltere, Hollanda, Almanya gibi ülkelerden yatırımcıların ilgisi devam etmektedir.”