"Tekstilde Rusya'nın alternatifini bulmak çok zor"

285

İstanbul Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği (İTHİB), tekstil ve hazır giyim sektörlerinde işverenle iş arayanları bir araya getirmek amacıyla ‘Tekstilde İş Var' projesi için yenibiris.com ile işbirliği protokolü imzaladı.

Toplantıda konuşan İTHİB Başkanı İsmail Gülle, Rusya ile yaşanan gerilime değindi. Rusya pazarına karşı alternatif pazar oluşturmanın çok kolay olmadığını ifade eden Gülle, “Rusya'ya alternatif pazarlar için çalışmalarımız sürüyor. Özellikle Avrupa Birliği ile son dönemdeki yakınlaşma, sektörü Avrupa ülkelerine daha fazla yönlendirecektir. Ayrıca İran ve Kuzey Afrika bölgelerini de alternatif olarak görüyoruz. Ama kısa sürede alternatif bulamayız. Bu uzun bir süreç olacak.” ifadelerini kullandı.

İsmail Gülle, tekstil sektörünün kalifiye eleman bulma sorununu çözmek için yenibiris.com ile ‘Tekstilde İş Var' projesini geliştirdiklerini ve bu sayede tekstil ve hazır giyim sektörlerinde işverenler ihtiyaç duydukları kalifiye ve ara elemanları da bulabileceklerini kaydetti. Gülle, hiçbir duyuru yapılmadığı halde ilk gün 1.000 iş başvurusu aldıklarını söyledi. 90'lı yıllarda tekstilin Türkiye'nin en gözde sektörü olduğunu ve tekstil eğitiminin çok ciddi talep gördüğünü belirten Gülle, “Tıptan daha yüksek puanlarla öğrenciler tekstil bölümlerini tercih ediyorlardı. Günümüze yaklaştıkça sektöre karşı olumsuz bir yargı oluşmaya başladı. Üniversiteler öğrenci bulmakta zorlanmaya başladı. Biz bu imajı yıkmak için yıllardan beri ihracatçı ve sanayici olarak, tekstilde daha çok yapacak şey olduğu inancı ile çalışıyoruz.” dedi. Proje kapsamında ilk ayda tekstil ve hazır giyim sektörlerinde 45-50 bin arası iş başvurusu yapılması bekleniyor.