Rusya krizi devam ederse hazır giyim ihracatı yarıya düşer

313

Rusya ve bağlı pazarlara ihracat yapan hazır giyim üreticileri bu pazarları kaybetmekten endişeli.

Rusya'nın bölgedeki en büyük alıcı pazar olduğunu belirten Dosso Dossi Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hikmet Eraslan, ‘‘İlişkilerdeki gerilim devam ederse Rusya'ya 1 milyar dolardan fazla olan hazır giyim ihracatı yüzde 50-60 oranında düşecektir. Turizme etkisini sezon başlayınca daha net hissedeceğiz.'' dedi.

Başta Rusya ve çevre ülkeler olmak üzere 32 ülkeden mağaza ve butik sahibini, Laleli ve Merter'den gelen 150 üretici firma ile Antalya'da buluşturan fuarda konuşan Eraslan, ‘‘Rusya'da Türk mallarını alıp satan insanlar sıkıntı yaşıyor. Bu süreçte Belarus Rusya ile tamamen aynı tavrı gösteriyor. Kazakistan, Kırgızistan gibi diğer ülkeler kendi medyalarından çok Rus medyasını takip ediyor. Menfi yayınlardan etkileniyor ve Türkiye'ye gelmekten, mal almaktan korkuyorlar.'' diye konuştu. Eraslan ayrıca Rusya'dan Türkiye'ye gelmenin zorlaştırıldığına dikkat çekerek, ‘‘Türkiye'ye charter (özel) uçuşlar yasaklandı ve bazı şehirlerden seferler iptal edildi.'' açıklamasını yaptı.

RUSLARIN YÜZDE 80'İ FUARA GElDİ

Geçtiğimiz aylarda 3 milyon dolarlık kampanya ile Rusya ve çevre ülkelerde 350 milyon insana ulaştıklarını kaydeden Eraslan, ‘‘Tam bu yatırımlarımızın meyvesini toplayacakken, uçak krizi patladı. Fuara 3 hafta kala çıkan krizden sonra Rusları fuara getirmek için özel çaba harcadık. Bu çabayı göstermeseydik Rus müşterilerimizin yüzde 90'ı gelmeyecekti. Ama yüzde 80'ini getirmeyi başardık.'' şeklinde konuştu. Eraslan, aldıkları kararlarla Rus müşterilerde sadece yüzde 20 kayıp yaşadıklarını belirterek şunları söyledi: ‘‘Hiçbir şey yokmuş gibi davranamazdık. Dolar etkisiyle artan ürün fiyatlarında yüzde 25 indirim yaptık. Aldıkları ürünleri 1 Ocak'tan sonra Rusya'ya sokamazlarsa geri alacağımızın ve paralarını iade edeceğimizin sözünü verdik. 15 bin dolarlık mal alım şartını kaldırdık. Bu sayede 1 milyon ürün satarak geçen seneki 55 milyon dolar ciromuza çok yakın bir ciro yaptık.''

Rusya olmasa 200 değil 20 işçi çalıştırabilirim

Talat Kümek (Laleli esnafı): Bu fuar sayesinde yılın 8 ayı Rusya pazarından aldığımız siparişleri yetiştirmek için 200 kişiyle çalışıyoruz. Sipariş aldığımız sürece 200 kişi çalışmaya devam edecek. Ölü sezonda üretim yaptığımız bu fuar olmasa 20 kişiye düşeriz.

Diğer pazarlar Rusya pazarına alternatif olmaz

Behçet Kaya (Laleli esnafı): Laleli ve Merter uzun yıllardır bu pazara üretim yapıyor, pazarı çok iyi tanıyoruz. İş modellerimizi oturttuk. Koleksiyonlarımız Rusya ve bağlı pazarlara daha uygun, bu pazarın yerini başka pazarların alması zor.

Türk ve Rus halkı birbirine düşman değil

Tatiyana Koçhalide: Kafkasya bölgesindeki Stavrapol şehrinde mağazalarım var. Türkiye ile 12 senedir çalışıyorum. Mağazalarımıza gelen insanlar Türk ürünlerini soruyor, Türk malı istiyor. İki ülke arasında barış istiyoruz.