AB ve Ukrayna yakınlaşmasının Rusya’ya zararı 3,5 milyar dolar

122

Rusya Ekonomi ve Kalkınma Bakanlığı, Avrupa Birliği ve Ukrayna arasında imzalanan serbest ticaret bölgesi anlaşmasının kısa vadede Rus şirketlerine yaklaşık 3,5 milyar dolar zarar vereceğini açıkladı. Ekonomi ve Kalkınma Bakan yardımcısı Aleksey Lihaçyev Duma’da yaptığı konuşmada, Rusya’nın Ukrayna ile arasındaki serbest ticaret bölgesi anlaşmasını durdurma kararı almasının bu zararı önemli ölçüde azaltacağını ifade etti.

Lihaçyev, serbest ticaret bölgesi anlaşması iptal edilmeden önce Rusya’nın 2011 yılında 20 milyar dolar olan Ukrayna’dan ithalatının 2015 yılında 5,5 milyar dolara kadar düştüğünü söyledi. Bakan yardımcısının sözlerine göre Rusya’nın serbest ticaret bölgesinden çıkması Ukraynalı şirketleri toplamda 1,5-2 milyar dolar zarara uğratacak. Ukrayna Başbakanı Arseniy Yatsenyuk, daha önce yaptığı açıklamada Rusya’nın ambargo uygulaması durumunda Ukrayna’nın Rusya’ya ihracatının 600 milyon dolara düşeceğini açıklamıştı.

Aleksey Lihaçyev’in sözlerine göre Rusya, konuyla ilgili kaygılarını Ukrayna’ya ve AB’ye iletti fakat Ukrayna ve Ab anlaşma yapmak istemedi. Ayrıca Lihaçyev’e göre, eğer ortaklarının tartışmayı devam ettirme isteği ortaya çıkacak olursa, Rusya bu tür istişarelere devam etmeye hazır.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin 16 Aralık Çarşamba günü Rusya ve Ukrayna arasındaki serbest ticaret bölgesi anlaşmasını yürürlükten kaldırılmasını öngören kararnameyi imzalamıştı.