Rus buğday ihracatçılarından Türkiye’ye indirim

567

Rusya, Türkiye’den aldığı ürünlere ambargo uygularken Türkiye pazarını kaybetmek istemiyor. Uçak krizi sebebiyle Türkiye’ye buğday ihracatına kısıtlama beklenirken fiyat indirimi geldi. Rus buğday üreticileri, en büyük pazarları olan Türkiye’yi kaybetmemek için fiyatı düşürdü. Karadeniz teslimi buğdayın tonu, 215 dolardan 200 dolara kadar çekildi. Türkiye halen Rus buğday üreticileri için 4,7 milyon ton ve 1,3 milyar dolarlık ihracatla en büyük pazar konumunda bulunuyor. Türkiye’nin buğday ithalatında Rusya’nın payı yüzde 80 civarında.

Ege Un Sanayicileri Derneği Başkanı Haluk Tezcan, Rusya’nın buğday ihracatını kısıtlama yerine fiyatta indirim yaptığını belirterek, “Kriz patlak vermeden 215 dolar seviyesinde olan buğday, şu anda 200 dolarlara teklif ediliyor. Türkiye gibi bir pazarı kaybetmeme adına fiyatları aşağı çektiler. Yeni pazarlara girmek zor, onlar da fiyat kırarak mevcut pazarlarda kalmanın yollarını arıyor.” dedi.

‘NAVLUNDAKİ DÜŞÜŞ ALTERNATİF PAZARLARA ULAŞMAYI SAĞLADI’

Dünya un ticaretinde yüzde 26 payla lider konumda olan Türk ihracatçılar, en büyük hammadde tedarik pazarı Rusya ile yaşanan krizin sektöre yansımasını değerlendirdi. Navlun fiyatlarındaki düşüşün pazar çeşitlenmesine ciddi katkı sağladığını belirten Türkiye Un Sanayicileri Federasyonu (TUSAF) Başkanı Günhan Ulusoy, “Hem Ukrayna’nın ihracat potansiyelinin artması hem de navlun fiyatlarının düşmesi arz çeşitliliği oluşturuyor, bizi bir ülkeye bağımlı olmaktan kurtarıyor. Petrol fiyatlarının düşmesi sonucu nakliyenin ucuzlaması, dünyadaki arz pazarlarını birbirine yaklaştırdı. Rusya’nın Türkiye’ye ihracata devam ettiği bir dönemde Kanada’dan buğday getirdik. Üç sene öncesine göre navlun yarı fiyatından daha az, bu da büyük bir avantaj sağlıyor.” dedi. Bu yılın ilk 10 aylık döneminde 3 milyon ton buğday ithalatı olduğu, bunun 2,2 milyon tonunun Rusya’dan geldiği bilgisini de veren Ulusoy, “Geçen yıl ise 4,7 milyon ton buğday ithalatının 4 milyon tonu Rusya’dan gerçekleşti. Geçen yıl Rusya’nın toplam ithalattaki payı yüzde 80 civarındaydı ama geçen senenin şartlarıyla bu senenin şartları farklı. Bu sene düşük navlundan dolayı alternatif kaynaklara ulaşmak mümkün.” diye konuştu.

‘RUSYA EN BÜYÜK PAZARINI KAYBETMEK İSTEMİYOR’

Ege Un Sanayicileri Derneği Başkanı Tezcan da bu yıl stokların güçlü olduğunu belirterek, “Yurtdışı fiyatlarının düşmesi, navlun fiyatlarının gerilemesi farklı alternatifleri değerlendirme fırsatı verdi. Kanada, Avustralya, ABD’den tedarik edebilmemiz adına fayda sağladı.” dedi. Rusya’nın lojistik anlamda büyük avantaj sağladığına işaret eden Tezcan, oradan buğday ticaretinde herhangi bir kısıtlama beklemediklerini aktardı. Muhtemel bir kısıtlamada ise Ukrayna, Romanya, Macaristan Litvanya, Kanada, Avustralya ve ABD’yi değerlendireceklerini dile getirerek, “Biz ithalatçı, para ödeyen tarafız. Onların da risk alarak en büyük pazarlarını kaybetmek isteyeceklerini düşünmüyorum. Böylesi bir dönemde Rusya’nın fiyat artışı ve satmama yönünde bir eğilimde olması gerekiyordu ancak tam tersine, şu anda bize daha çok ürün satabilmek için fiyatlarda indirim yapıyorlar. Ton başına 15 dolar civarında fiyatları aşağı çektiler. Kriz patlak vermeden 215 dolar seviyesinde olan buğday, 200 dolarlara teklif ediliyor. Türkiye pazarını kaybetmeme adına ucuza veriyorlar. Ruslar da fiyat kırarak Türkiye pazarında kalıcı olmak istiyor.” değerlendirmesinde bulundu.