Ruble 2016’da zayıflamaya devam edecek

312

Rusya’nın en büyük bankası konumundaki Sberbank’ın başkanı German Gref, Rus Rossiya-24 televizyon kanalına verdiği demeçte rubledeki zayıflama eğiliminin 2016 yılında da devam edeceğini söyledi.

Gref açıklamasında, “Petrol fiyatları FED politikalarıyla sıkı bir ilişki içinde. Tahminler gelecek yıl da düşüşün devam edeceği yönünde. Dolar gelecek yıl büyük ihtimalle güçlenecek. FED’in politikası da sertleşecektir. Bu da demek oluyor ki dolar en büyük türev piyasası olan petrol piyasasından çıkacak. Parasal durum tarafından bakıldığında petrol fiyatlarının düşmesi gerek. Doğal olarak ruble de düşecektir.” şeklinde konuştu.

"PETROL FİYATINI KİMSE TAHMİN EDEMEZ"

Gelecek yıl petrol piyasasındaki arzın artacağını ifade eden Gref, bu yıl kışın sıcak geçmesinin de etkili olacağından talebin düşük olacağını öngördü. Gref, “Büyük ihtimalle petrol fiyatı, artı-eksi, bugünkü seviyesinde seyredecektir.” dedi.

Petrol fiyatını tahmin etmenin çok zor olduğunu söyleyen Sberbank başkanı, “Tüm ekonomimiz petrole bağlı. Bugün varil petrol fiyatı 35-36 dolar seviyesinde. Gelecek aylarda petrol fiyatı, bugünkü fiyatına göre artı-eksi yönde yüzde 10 değişebilir.” dedi.

Gref ayrıca, şu an yaşadıkları ekonomik krizin girişimciler için, 2009 yılında yaşanan ekonomik krize göre daha az sancılı geçeceğini söyledi.